banner864

Esad'dan sert yanıt geldi 19 Ocak 2014, 16:45

Suriye muhalefetinin çatı örgütü, Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu ikinci Cenevre Konferansı'na katılma kararı aldı. Karar, İstanbul'da yapılan toplantıda oy çokluğuyla alındı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kararı başarı olarak değerlendirdi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Suriye hükümetinin teslim olmayı düşünmediğini vurguladı.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun toplantısından 22 Ocak'ta yapılacak olan İkinci Cenevre Konferansı'na katılma kararı çıktı.

İstanbul'da yapılan oylamada 58 evet, 14 hayır ve 2 çekimser oy kullanıldı.

Koalisyon başkanı Ahmed Jarba, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la aynı masaya oturmanın uzlaşma mesajı olmadığını ve geçmişte yaşananları unutmayacaklarını belirtti.

Diğer yandan, Suriye muhalafeti içinde bölünmeler yaşandı. Koalisyonun bazı üyeleri, Yüksek Askeri Konsey üyeleri olmadan karar verilmesini kınadı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kararlar ilgili, "Suriye'de muhalefet için önemli bir karardır. Karar, koordinasyon içinde alındı. Muhalifler içinde tüm kesimler var." dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague ise, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı hedef aldı. Hague, "herhangi bir ortak anlaşmada Esad'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmayacaktır." dedi.

Bu açıklamaya Esad'dan sert yanıt geldi. Reuters haber ajansına konuşan Esad, "Eğer teslim olmak isteseydik, en başından teslim olurduk. Biz ülkemizi savunuyoruz. Bu tartışmaya açık bir konu değil" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

osman kutup :

türkiye hükümeti ingiltere ve amerika gibi emperyalist güçlerle işbirliği yaptığı sürece, atatürkün türkiyesi olamaz. bu devletler türkiyenin en büyük düşmanlarıdır. yakın tarihimize bir göz atmak yeter

BÜLENT BİLGİN :

esat a laf atanlar yiyorsa recep diktatörüne aynisini desinler ki bakalim yiğitlermi....

sydneyden turan :

ortadogunun tek demokrat hukumetini yikmaya calisan sozde musluman akp ye yaziklar olsun ki al kaide gibi orgutleri destekliyor.

Orhan uz :

Sonuna kadar arkadayım kimseye boyun eğmeden Allah yol ve yardımcın Hızır yoldaşın olsun büyük lider

fatih karaca :

Helal olsun az ve oz cevap vermis adam gibi adam mert ve deli kanlisin helal olsun

vatansever :

helal olsun be,herkese posta söktü.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar