banner864

Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den Irak konusunda dikkat çeken itiraf 10 Haziran 2015, 14:52

Milyonlarca insan öldürüldü, onbinlerce Iraklı kadın Amerikan askerlerinin tecavüzüne uğradı. Bütün bunlar Eski ABD Başkanı Bush'un "Irak'a demokrasi götüreceğiz" yalanıyla yaşandı. Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yıllar sonra yaptığı itirafda Bush’un kendisini bile ikna edemediğini söyledi.
Irak, tarihinin en kanlı dönemlerinden birini Amerika'nın sözde demokrasi ve özgürlük vaadiyle yaşadı. Eski ABD Başkanı Bush "Demokrasi götüreceğiz" yalanıyla Irak'ı işgal etti. Saddam rejimini yıkmak için yıllar süren askeri operasyonlarda milyonlarca Iraklı öldürüldü, on binlerce Iraklı kadın da Amerikan askerlerinin tecavüzüne uğradı.

Bush'un adını demokrasi koyduğu o işgalden sonra ülkenin petrol kaynakları ABD ve İngiliz petrol firmaları arasında pay edilirken, Irak farklı yapıların güdümünde içinden çıkılmaz bir kaosa ve bölünme sürecine sokuldu.

ABD'nin sözde özgürlük vaat ettiği Irak'ta kan akmaya devam ederken operasyonlardan sorumlu isimlerden biri olan Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den dikkat çeken bir itiraf geldi.

Rumsfeld, eski ABD Başkanı George Walker Bush’un 'kendisinin de iflah olmaz bir neferi olduğu' Irak işgalini eleştirerek, “Bush'un 'Irak’a demokrasi götüreceğiz' ifadesi bana gerçekçi görünmemişti” dedi.

The Times’a konuşan Rumsfeld, 2001-2006 yıllarında savunma bakanı olarak görev yaptığı oğul Bush’un Irak politikasını eleştirdi. ABD’nin demokrasi örneği diğer ülkeler için her zaman uygun olmayacağını söyleyen Rumsfeld, 2003'teki işgalle Irak’ta demokrasi oluşturabileceğimiz fikri bana gerçekçi görünmemişti. Bununla ilgili sözleri ilk duyduğumda kaygı duymuştum." dedi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in tasfiye edilmesini savunan Rumsfeld, linç edilerek öldürülen Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinin ise yanlış olduğunu, bunun bölgeyi istikrarsızlığa ittiğini dile getirdi.

IŞİD gibi terör örgütlerinin ulus- devlet sistemlerinin yerini almasından endişe ettiğini belirten Rumsfeld, NATO ve BM'nin bu örgütelrle mücadelede yetersiz olduğunu da ifade etti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

MUSTAFA CENAP AYTEPE :

ey gözü görmeyen .ey kulaği sağir. ey di̇li̇ lal ey akli evvel mi̇llet gör bak ki̇me oy verdi̇n.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder