banner864

Eski devlet başkanı mahkemeye böyle getirildi 24 Şubat 2015, 14:05

Maldivler'de mahkeme, eski Devlet Başkanı ve muhalefet lideri Muhammed Naşid'in, 3 yıl önce üst düzey bir hakim hakkında gözaltı emri vermekten tutuklu yargılanmasına karar verdi. Polis, gazetecilerle konuşmaya çalışan Naşid'i mahkeme salonuna yerde sürükleyerek getirdi
Terörle mücadele yasasına muhalefet suçlamasıyla pazar günü gözaltına alınan Naşid, ilk kez mahkeme karşısına çıktı.

Naşid, mahkeme salonu önünde toplanan gazetecilerle konuşmasını engellemeye çalışan polis tarafından yerde sürüklenerek mahkeme salonuna getirildi.

TOPALLAYAN NAŞİD, ‘POLİSTEN ŞİKAYETÇİYİM' DEDİ

Aldığı darbeler nedeniyle topallayan Naşid, mahkeme heyetine kendisine kötü davranan polislerden şikayetçi olduğunu söyledi. Polis ise arbedenin Naşid'in oturma eylemi düzenlemeye çalışması yüzünden çıktığını ileri sürdü.

Mahkeme heyeti, Naşid'e avukatlarını belirlemesi için üç gün süre tanıdı ve dava sonuçlanana kadar tutuklu kalmasına hükmetti.

ÜLKENİN DEMOKRATİK YOLLARLA SEÇİLEN İLK DEVLET BAŞKANIYDI

Naşid, 2008'deki seçimde 30 yıl boyunca iktidarda kalan Mamun Abdül Gayyum'u bozguna uğratarak ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk devlet başkanı olmuştu.

 

BİR MUHALİFİ SERBEST BIRAKAN HAKİM HAKKINDA GÖZALTI EMRİ VERDİ

Gözaltındaki bir muhalifi serbest bırakan Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinden Abdullah Muhammed hakkında gözaltı emri veren Naşid, haftalarca devam eden gösteriler üzerine Şubat 2012'de istifa etmişti. Naşid, 2013'te Abdül Gayyum'un kazandığı devlet başkanlığı seçimine de katılmıştı.

Naşid'in liderliğini yürüttüğü Maldivler Demokratik Partisi, eski devlet başkanının iktidardaki koalisyon hükümetinden ayrılan bir bakanın kendi partilerine katılmasının ardından gözaltına alındığını ileri sürerek, kararın tamamen siyasi olduğunu savundu.

Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de terörle mücadele yasası, sadece terör olaylarını değil, devlete karşı eylemleri de içeriyor.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, eski Devlet Başkanı Naşid'in yargı sürecini yakından takip ettiklerini belirtti.
(Sputnik)
Etiketler

Yorumlar

MEHMET ÇELİK :

biz de bu günleri görmek di̇leği̇yle tüm vatanseverlere selamlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder