banner864

Feribot faciasında ölü sayısı yükseliyor 21 Nisan 2014, 10:33

Güney Kore'de Çarşamba günü yaşanan feribot faciasının ardından yürütülmekte olan arama ve kurtarma çalışmalarında yeni cesetlere ulaşılmasıyla öldüğü kesinleşenlerin sayısı 64'e yükseldi.
Tamamen sulara gömülen binlerce tonluk feribotta halen 238 kişinin daha mahsur bulunduğu sanılıyor. Ancak, yaşam umutları neredeyse tükenmiş durumda.

ZİRİFİ KARANLIKTA LABİRENT GİBİ


Dalgıçlar, geminin zifiri karanlık içinde bir labirenti andırdığını belirterek, ulaştıkları cesetleri çıkarmanın görüş mesafesi ve akıntı nedeniyle son derece güç olduğunu, üstelik kendilerinin de içerde kaybolup gemiden çıkamama tehlikesi altında bulunduğunu ifade ediyor.

DEVLET BAŞKANI AĞIR KONUŞTU

Öte yandan, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, yolcuları geride bırakıp gemiden ayrılan kaptanı ağır ifadelerle suçlayarak, 'Yaptığı cinayete eşdeğer' dedi. Tahliye emri vermediği için yüzlerce yolcuyu gemi içinde sıkıştıran gemi kaptanı, taksirle ölüm ve yaralanmaya sebebiyet dahil olmak üzere 5 ayrı suçtan hakkında çıkarılan tutuklama emrine müteakip cumartesi günü hapse konulmuştu.

KIYIDA AZAP DOLU BEKLEYİŞ

Okul gezisindeki 335 öğrencinin bulunduğu geminin batmasıyla, çoğunluğu tek evlatlarını yitiren aileler ise, kıyıda gece gündüz tarifsiz bir acıyla sevdiklerinin cansız bedenlerini bekliyor. Gemiden çıkartılan cesetlerin sahil güvenlik botlarıyla kıyıya getirilişi sırasında yükselen feryatlar yürek dağlıyor.

Aileler, kazanın meydana geliş şekliyle kaza sonrasındaki tahliye ve kurtarma çabalarında sonu fiyaskoya varan girişimlere öfkeyle isyan ediyor. Kamuoyunda ise yas havası var. Ülkede bütün eğlence faaliyetleri askıya alınmış durumda.

DHA

Etiketler

Yorum Gönder