banner864

Filistin, Avrupa gündeminde 27 Kasım 2014, 16:32

Avrupa Parlamentosu, Filistin'in resmen bağımsız bir devlet olarak tanınmasını gündemine aldı. Tasarı Parlamento'da tartışıldı.
Filistin'in bağımsız bir devlet olarak resmen tanınması Avrupa'nın gündeminde.

İspanya, İrlanda, İngiltere ve Fransa'nın Filistin'i tanıma yönünde attığı adımlar ve İsveç'in resmen tanımasının ardından, Filistin'in tanınması tasarısı Avrupa Parlamentosu'da tartışıldı.

Tartışmayı açan Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ortadoğu'daki son gelişmeleri hatırlattı ve "Tartışma tam zamanında yapıldı" dedi. Mogherini, bölgede tek siyasi aktörün Avrupa Birliği olabileceğini vurguladı. Açıklama, İsrail ve Amerika'ya gönderme olarak algılandı.

Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi üyesi Richard Howitt, Parlamento'nun Filistin'i devlet olarak tanıması fikrini desteklediğini belirtti, "Bu bir hediye değil, kazanılan bir haktır" dedi.

Muhafazakar ve Reformcular Grubu Üyesi Charles Tannock, Filistin'in tanınmasının yarardan çok zarar getireceğini savundu, Hamas'ın terör örgütleri listesinde yer alması gibi faktörleri hatırlattı.
Tannock, grup olarak bölgede şartlar uygun olduğunda barış için iki devletli çözümden yana olduklarını ifade etti.

Parlamento'nun İsveçli sosyalist üyesi Marita Ulvskog ise Filistin'i devlet olarak tanımaktan gurur duyduklarını söyledi.

Tasarı gündeme alınırsa, Aralık ayı oturumlarında oylama yapılacak. Tasarı tavsiye niteliğinde, ancak, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin hükümetlerinin de konuyu kendi gündemlerine taşıması açısından önemli.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar