banner864

Filistin'de 72 saatlik ateşkes 01 Ağustos 2014, 08:29

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin'de üç günlük insani ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Açıklamada ateşkesin bugün saat 08.00'de başlayıp 72 saat süreceği bildirildi.
İsrail ile Hamas arasında ateşkes için yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. Taraflar arasında, Cuma sabahı 08:00'da başlamak üzere, insanı yardımlar için 72 saatlik ateşkes yapılması kararı alındı.

Ateşkesin sağlandığını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de doğrularken İsrail ve Hamas yetkililerinin kalıcı ateşkesi görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gidecekleri belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarriç, İsrail ve Hamas'ın, 72 saatlik ateşkesi ön koşulsuz kabul ettiklerini belirterek, "tarafların ateşkes boyunca kurala uyması" çağrısında bulundu. Ateşkesin masum sivillere insanı yardım ulaştırılması, cesetlerin toprağa verilmesi, yararlıların bakımı ve yiyecek sağlanması gibi konularda yaşamsal önem taşıdığını vurgulayan Dujarriç, ayrıca su ve enerji kaynaklarının onarılacağını belirtti DHA

Yorum Gönder