banner864

Filistin'de son durum! 21 Temmuz 2014, 12:24

İsrail, 7 Temmuz'dan bu yana Filistin'e en kanlı saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu Gazze'nin Şecaiyye semtini yerle bir etti. Yüzlerce kişinin öldüğü bölgeyi İsrail ablukaya aldı, ambulansların giriş çıkışı engellendi. 14 günde hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 502'ye, yaralı sayısı ise 3 bin 135'e yükseldi. Filistin 3 günlük yas ilan etti.

Filistin'de son durum! paylaşan: ulusalkanal
İsrail, Filistin'e 7 Temmuz'dan bu yana en kanlı saldırısını gerçekleştirdi.

İsrail jetleri ve kara birlikleri Gazze'nin Şecaiyye bölgesi ile Han Yunus ve Refah kentlerini ateş altına aldı.

Şecaiye'de kelimenin tam anlamıyla katliam yaşandı. Bir semt İsrail bombardımanıyla yerle bir oldu. İsrail askerlerleri semti ablukaya aldı, ambulansların giriş çıkışını engelledi. Şecaiyye saldırısında en az 72 kişinin öldüğü bildirildi.

Elektrik ve gıda sıkıntısının yaşandığı Gazze'de hastaneler yaralılara müdahalede yetersiz kaldı. Hastane morgları şimdiden doldu.

7 Temmuz'dan bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 502'e, yaralıların sayısı da 3 bin 135'e yükseldi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Şecaiyye katliamı sonrası, ülkede 3 günlük yas ilan etti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, uluslararası kuruluşları İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'ye, kan ve ilaç girişi için "güvenli koridor" sağlanması çağrısında bulundu.

İsrail, Gazze'deki 6 tüneli imha ettiğini açıkladı. Çatışmalarda ölen İsrail askerlerinin sayısı 18'e yükseldi. Ölen İsrail askerlerinden 2'sinin ise Amerikan askeri olduğu ortaya çıktı. İddia Amerika DIşişleri Bakanlığı'nca da doğrulandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ölen Amerikan askerlerinin adlarını Max Steinberg ile Nissim Carmeli olarak açıkladı.

Hamas, 1 İsrail askerini rehin aldığını duyurdu, İsrail iddiayı yalanladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Filistin'deki katliama devam edeceklerinin işaretini verdi. Amerika, Kanda, Fransa, Almanya ve pek çok ülkenin İsrail'in kendisini koruma hakkı olduğunu savunduğunu vurgulayan Netenyahu, "Başladığımız görevi bitireceğiz" dedi.

Netenyahu, İsrail'i soykırımla suçlayan ve İsrail'e Hitler benzetmesi yapan Başbakan Erdoğan'ı Amerika'ya şikayet etti.

Ürdün'ün çağrısıyla Pazar gecesi acilen toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2012'deki ateşkes anlaşmasına geri dönülmesi için İsrail ve Filistin'e çağrı yaptı.

İran Cumhurbaşkanı ve Bağlantısızlar Hareketi Dönem Başkanı Hasan Ruhani, İsrail saldırıları karşısında dünya kamuoyunun sessiz kalmasını eleştirdi. Ruhani, "Tüm gücümüzle Gazze'nin yanındayız. Maalesef Batılı ülkelerle birçok Arap ve Müslüman ülkenin bu cinayet karşısında sessiz kaldığını ya da tepkilerinin facianın büyüklüğüyle orantısız olduğunu görüyoruz" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

yunus :

Yaziklar olsun

demet :

Merhamet etmeyene merhamet edilmez.Allah bu katliamdan Filistinlileri korusun.

ismail :

Allah yardımcıları olsun

fatma :

herkes dua etsin israillilere ait ürünler mümkünse alınmasın en güçlü silah duadır inşallah yahudiler kahrolacaklar

isa tilafsunlu :

Ne yazikki Boyle bir dram yasaniyor cok uzgunuz ama biliyor vede inaniyorum gun gelecek bu pislikler misira suriyeye ve diger arap ulkelerindede yasanacak ve simdi filistini gormeyen alcaklarda ayni belaya bulasacak umarim uyanir uyuyan prenses kral abdullahlar

Şükrü kılıç :

Allahım kadir gecesi ve peygamber imiz h.z MUHAMMET hükmetme müslüman kardeslerimizin üzerindeki bu zulmu kaldır. Amin

Sena doğan :

ALLAH'ım sen Filistinli kardeşlerimize yardım et

ibrahim :

kardeşlerimze yardım edin

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar