Filistin'de son durum 22 Temmuz 2014, 12:06

İsrail, karadan havadan ve denizden vurduğu Filistin'de ölenlerin sayısı 609'a, yaralıların sayısı 3 bin 720'ye yükseldi. Hamas 1 İsrail askerini rehin aldı, İsrail de doğruladı. Ateşkes diplomasisi hızlandı. Kahire, Batı Şeria ve Tel Aviv'de temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, "Savaşı bırakın, diyaloğa başlayın" dedi, Hamas'ı eleştirdi.
İsrail, Filsitin'e "Koruyucu Hat" adı altındaki karadan, denizden ve havadan saldırılarını sürdürüyor.

İsrail ordusu, hastanelerin ardından cami ve konutları hedef aldı.

Mısır Gazze'ye açılan Refah sınır kapısını hastalar ve yabancı pasaport taşıyanlar için açtı.

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü saldırılarda 609 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı da 3 bin 720'ye yükseldi.

Gazze'deki çatışmalarda bir İsrail askeri daha öldü. İsrail ordusunun kaybı 28'e çıktı. 

Hamas'ın "1 İsrail askerini rehin aldık" açıklamasını İsrail de doğruladı. Hem Hamas, hem de İsrail, askerin adının "Aron Şaul" olduğunu açıkladı.

Saldırılar sürerken iki koldan ateşkes için çalışma başlatıldı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, önce Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüştü, ardından da Batı Şeria ve Tel Aviv'de temaslarda bulundu.

"Savaşı bırakın, diyaloğa başlayın" diyen Ban Ki-Mun, Hamas'ın füze saldırılarını durdurmasını, İsrail'in kendisini kontrol etmesini, Filistin'in yasal hükümetini de verdiği sözlere ve uluslararası sözleşmelere uymaya çağırdı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry de Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Si Si, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüştü. Gazze'ye 47 milyon dolar yardım sözü veren Kerry, Hamas'ı eleştirdi, İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu yineledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

sbta :

müslümanlar kafi̇rlerden medet bekledi̇ği̇ gün zaten ölmüşlerdi̇r başka ne deni̇rki̇. bi̇r kisim müslümanlar öldürülüyor bi̇r kisim müslümanlar seyredi̇yor. vallaha bu kiyamet alameti̇ deği̇lde nedi̇r si̇z söyleyi̇n. bi̇z müslümanlar bi̇rli̇k beraberli̇k olmassak hi̇ç olamayiz

ziya yıldız :

İnşallah aynı sonu israil de yaşar allah kahretsin israil seni

Esra Ayten :

Allah belanı verecek İsrail ve O'na destek verenler de aynı sonu görecekler.

NAZIM ÜTEBAY :

amerika, israilin filistine yaptiği soykirimi destekliyor. bunca olandan sonra da filistine 47 milyon dolar yardim yapiyor. bu bir çelişki değilmidir ?

Mükerrem kalay :

Bakmaya yürek dayanmıyor allah yardım etsin

Selma yikilmaz :

ALLAH önce İsrail'in son abd nin belasını versinşu mübarek günlerde nasil bir vahşeti aklımız almıyor YA KAHHAR

abdullah :

kim kimi savunuyor silahsız halkı kadın çucuk demeden vuran israilmi kendini savunuyor allah onları ve onlar gibi düşünenleri yerin yedi hat altına soksun

Hamiyet :

abd, önce saldirtıp 583 canı kıydırıyorsun sonra da cici amca olup 47 milyon dolar gönderiyorsun. ne iş? yeter artık!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar