Filistin'de son durum 25 Temmuz 2014, 11:57

İsrail'in Filistin saldırıları 18'inci günü geride bıraktı. Saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 833'e, yaralılar 5 bin 273'e ulaştı.
İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarında bilanço gittikçe artıyor. 

7 Temmuz'dan bu yana süren saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 833'e, yaralıların sayısı 5 bin 273'e yükseldi. 

Saldırılarda sivil yerleşim yerleri hedef alındı. İsrail askerleri Han Yunus ve Şecaiyye saldırıları sonrasında yaralıları almak için bölgeye giden ambulanslara izin vermedi. 

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze'de İsrail'in saldırılarından yaralı kurtulan 5 binden fazla Filistinlinin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi ve Gazze'ye ilaç ve tıbbi malzeme sağlanması amacıyla insani koridor açılması çağrısı yaptı.

Hamas'ın "Üçüncü intifada" çağrısı üzerine, Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinliler sokaklara döküldü. İsrail askerlerinin protesto gösterisi yapan Filistinlilere müdahalesinde 5 kişi hayatını kaybetti. 

İsrail Filistin'i karadan, havadan ve denizden bombardımana tutarken, ateşkes görüşmeleri de devam etti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Mısır ve Katar Dışişleri Bakanları Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. 

Mısır'ın yeni ateşkes planı görüşüldü. Hamas, "Planda yeni bir yok" dedi, ancak müzakerelere de kapıyı açık bıraktığını bildirdi. 

Uluslararası Kudüs Günü dolayısıyla birçok ülkede İsrail'in saldırıları protesto edildi. İran'da yüz binlerce kişi Filistin'e destek vermek için meydanlara akın etti. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

fehmi sungur :

allah israili tarumar etsin ramazan ayında müslümanlara eziyet ediyor kahrolsun israil

derya sekirden :

yazık yaa çok yazık normalde hiç bir savaşta sivil halka dokunulmamıştır bu nasıl bir insanlıktır hala aklım mantığım almıyor neden kimse bir şey yapamıyor yada neden kimse dur diyemiyor oda ayrı bir tartışma konusu tabi ki

Kenan mum :

Cihat etmeyen milletin yüzü gülmeyecektir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar