banner864

Fransa'da ses bombası yasaklandı 14 Kasım 2014, 17:04

Fransa'da bir gencin ölümüne sebebiyet veren ses bombaları artık Fransız jandarmaları tarafından kullanılamayacak.
Fransa'da bir gencin ölümüne sebebiyet veren ses bombaları artık Fransız jandarmaları tarafından kullanılamayacak.

Fransa'nın Tarn bölgesinde bulunan Tescou çayı üzerine planlanan Sivens barajının yapılmasını protesto gösterileri sırasında, 21 yaşındaki Rémi Fraisse adlı gösterici hayatını kaybetmişti. 25 Ekim’i 26 Ekim’e bağlayan gece ölen genç göstericinin, yapılan otopside, Fransız jandarması tarafından göstericileri dağıtmak için kullanılan 'ses bombası' yüzünden öldüğü anlaşılmıştı.

Genç göstericinin ses bombasının sırtında patlaması sonucu öldüğü kesinlik kazanınca Fransa içişleri bakanı Bernard Cazeneuve geçtiğimiz salı günü ses bombalarının kullanımını askıya almıştı.

Dün basına bir açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve "Sadece jandarmanın elinde bulunan ses bombalarının kullanımı bugünden itibaren yasaklanmıştır, 21 yaşındaki bir gencin ölümüne sebebiyet veren bu tür silahların Fransız emniyet güçleri tarafından göstericilere karşı kullanılması mantıklı değil ve böyle bir olay asla bir daha tekerrür etmemelidir" dedi.

Soğan gazı içeren bombaların tam tersine ses bombaları menzile vardıktan sonra büyük bir gürültü ile patlıyor, içinde TNT patlayıcısı bulunan bu silahlar insana isabet ettiği taktirde büyük yaralanmalara hatta ölüme sebebiyet verebiliyor.

21 yaşındaki genç gösterici Rémi Fraisse'in, bir ses bombasının sırtında patlaması sonucu, iç kanamadan öldüğü yapılan otopsi sonucu ortaya çıkmıştı. DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar