banner864

Fransa'dan önemli hamle 28 Kasım 2014, 17:27

Fransa, Filistin'i tanıyacağını açıkladı. Açıklama, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'dan (Loran Fabius'dan) geldi. Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır" diye konuştu.
Fransa Meclisi'nde iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, "Filistin'in devlet olarak tanınması" karar tasarısı tartışıldı. Meclis oturumunda konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, önemli bir açıklama yaptı ve Fransa'nın Filistin'i tanıyacağını söyledi. 
 Fabius, Filistin'in tanınmasının bölgedeki anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacağını savundu, "Eğer İsrail-Filistin barışı konusundaki çabalar başarılı olamazsa, biz de Filistin'i tanıyarak görevimizi yaparız" dedi.

Filistin'in tanınmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde değerlendireceklerini belirten Fabius, "Fransa, Filistin'i tanıyacaktır. Soru, ne zaman ve nasıl olacağıdır. Çünkü bu tanımanın, kalıcı çözümün sağlanmasına faydası olması gerekir" diye konuştu. 

Fransa Meclisi'ndeki Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin karar tasarısı 2 Aralık'ta oylanacak. Aynı konuya ilişkin bir başka karar tasarısının ise 11 Aralık'ta Fransa Senatosu'nda oylanması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar