Genç Türkler soykırım suçlamasına hayır dediler 31 Mayıs 2015, 10:40

Yaşamını Avusturya’da sürdüren beş gencin insiyatifiyle sözde „Ermeni Soykırım“ suçlamaları Viyana’da red edildi. Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği ve TGB Avusturya örgütleri içinde çalışmalar yürüten gençler, uzun süredir yapmış oldukları çalışmalar sonucunda Amerikalı Prof. Dr. Justin McCathy, İskoçyalı Prof. Dr. NormanStone ve Türk kökenli Avusturyalı tarihçi Asistan Prof. Dr. İnanç Atılgan’ı davet ederek, sözde Ermeni Soykırım suçlamalarını masaya yatırdılar.

Kurdukları Did U Know adlı derneğin etkin üyeleri TGB Avusturya Başkanı Emre Er, Aydınlık Gazetesi Viyana muhabiri Onur Tekin, TGB Avusturya yönetim kurulu üyeleri Elif Baykal ve Kevser Seren Zambak, Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları Başkanı Erkan Aydın çalışmaları sonrasında Viyana’ya davet edilen tarihçiler, program sunucusu tarafından konuklara tanıtıldı. Tanıtım sonrasında ilk konuşmayı Amerikalı tarihci Prof. Dr. Justin McCarthy yaptı. Prof Dr McCarthy konuşmasında bazı tarihçilerin görmüş oldukları baskıdan dolayı „Ermeni Soykırımı“ konusunda sözbirliği etmişcesine tavır aldıklarını belirtti. Konuşmaların İngilizce ve Almanca olan ve konuklara anında tercüme dilen konferansta, kendisnin aynı düşüncede olmadığını belirten tarihçi McCarthy, tarihten haberi olmayan tarihçilerin olduğunu ve bilgieri wikipedia’dan edindklerini dile getirdi.

 

Prof. Dr. McCarthy konferansta Türkler veya Kürtler kavramını kullanma yerine „Müslümanlar“ kelimesini kullanacağını belirttikten sonra Ermeni ve Müslümanların katledilmelerinin oranlarını verdikten sonra, 1915 olaylarını sadece Ermeni ve Türklerin konuşmamaları gerektiğini, onun yerine olaylara karışmış olan diğer ülkelerin de konuşmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Genel tavrın tartışma değil, para ve cezaevi korkusuyla tartışmalara katılmak isteyen insanların önü tıkanmaktadır dedikten sonra, sansürle tartih tartışması yapılamayacağını Prof. McCarthy sözlerine ekledi. Prof Dr Justin McCarthy „Biz tarihcilere işimizi yaptırmazsanız bu tartışma doğru yapılmaz, onun yerine sadece ‚soykırım‘ çığırtkanlığı yapılır“ konuşmasına sözleriyle devam etti.

McCarthy’nn konuşmasından sonra ise mikrofona İskoçyalı tarihci Prof Dr Norman Stone geldi. Prof. Dr. Stone konuşmasına 1915 olaylarını eski Doğu Blok’u ülkelerinde Hitler işbirlikçiliğinden dolayı „Sudeten Almanları“nı Avusturya ve Almanya’ya sürgün etme olayıyla karşılaştırarark başladı. Ermenilerin her şey yaptığını ancak konuyu tartışmak istemediğini belirten Prof. Dr. Stone 1915 olayları ile ilgili düşünce belirten matematikçinin, türkologun, edebiyatçının Ermenilerin açmış olduğu davalardan dolayı kaçar yıl hapis cezasına çarptırıldığını anlattı.

 Prof. Dr. Norman Stone’nın konuşmasından sonra ise Türk asıllı Avusturyalı tarihçi Dr. İnanç Atılganilk mesleki yaşamının yıllarında 1915 olayına duygusal yaklaştığını, onun için de Ermenilerle ilişkiye geçtiğini, o sürede yüzlerce dost edindiğini, ancak hiçbir Ermeni’nin olaylarda empati kurmadığını ve katı olduklarını anlattı. Daha sonra ise konuşmasında Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde 1915 olaylarının nasıl değerlendirildiğini konuklara sundu.
Daha sonra ise konukların sorularına geçildi. Önceden hazırlıklı geldikleri ellerinde okudukları metinden belli bir grup gencin içinden birisi Prof. Dr.Justin McCarthy’e Türk hükümetinden kaç para aldığını sordu. McCarthy soruyu ciddiye almadığını, yalnız „ne Türk hükümetin para almaktayım, ne de Türk hükümeti bana para teklifinde bulunmuştur“ dedi.

Kendisine sorulan sorulara cevabında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre Davası’na atıfta bulunarak, „komik bir davaydı“ sözlerini kullandı. „Hakim ona karşıydı, bana da Talat Paşa Komitesi olup olmadığım, Türkiye tarafından para alıp almadığım soruldu, tarihci olarak bilgim ve düşüncem sorulmadı“ sözlerini kullandı.

Ermenilerin neden kendi arşıvlerini açmadıkları sorusuna ise McCarthy „Ermeni arşivleri Rus arşivleridir, Mehmet Perinçek ortaya çok önemli belgeler çıkarmıştır“ ifadesini kullandı.

Norman Stone bir konunun altını çizmek gerektiğini belirttikten sonra, Anadolu insanının okur yazar olmadıklarından dolayı Türklerin belge tutamadıklarını belirtti.

Kadim Ülker
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar