banner864

''Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye faydası yok'' 13 Mayıs 2015, 19:34

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Gümrük Birliği Anlaşması'nın yenilenmesi için hazırlanan protokolü imzaladı. Zeybekçi, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden ekonomik katkı sağladığını savundu. Bakan'ın sözlerine tepki Eski Sanayi Genel Müdürü Bülent Esinoğlu'ndan geldi. Esinoğlu Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye zararının yıllık en az 15 milyar dolar olduğunu belirtti. Esinoğlu, ayrıca Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden ayrılması gerektiğini de vurguladı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gümrük Birliği'nde yenilenme yapılması için hazırlanan protokolü Belçika’nın başkenti Brüksel'de imzaladı. Bakan yaptığı konuşmada Gümrük Birliği Anlaşması'nı övdü.
Bakan'ın bu sözlerine ilk karşı çıkan Eski Sanayi Genel Müdürü Bülent Esinoğlu oldu. Esinoğlu'na göre Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden kaynaklanan kayıpları büyük.

Esinoğlu, Gümrük Birliği'ni on beşinci yüz yıl Avrupa'da uygulanan sisteme benzetti, protokoldeki maddelerin Türkiye'ye hiçbir faydasının olmadığını ifade etti. Esinoğlu, Bakan'ın açıklamasının seçim için olduğunu da sözlerine ekledi.

Gümrük Birliği'nden vakit kaybetmeden çıkılması gerektiğini savunan Esinoğlu, Gümrük Birliği'nin yerine, Türkiye'nin menfaatlerine uygun anlaşmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

HABER: CEM BAYAN
KAMERA: MEHMET ALİ GÜLSEVEN
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

ahmet :

ustune bir de zarari var malesef , acik pazar olduk resmen . ulkede hemen hemen hicbir alanda yerel uretici kalmadi malesef malesef .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar