banner864

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasadis Türkiye'ye taleplerini sıraladı! 12 Haziran 2015, 13:13

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasadis, Türkiye’de kurulması beklenen bir koalisyon hükümetinden taleplerini sıraladı. Ankara’dan öncelikli taleplerinin "Türk askerinin adadan geri çekilmesi" olduğunu söyledi. Rum Lider ayrıca, garantör gücün yalnızca Birleşmiş Milletler’de olması gerektiğini savundu.
 Türkiye’de olası bir koalisyon hükümeti Kıbrıs politikasına nasıl yön verecek? Kıbrıs müzakerelerinin de kaderini belirleyecek süreçle ilgili Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’ten ilk yorumlar geldi. Rum lider, yeni kurulacak hükümetten taleplerini sıraladı.
Anastasiadis, Türkiye’den öncelikle çözüme dönük sinyal beklediklerini açıkladı. Verilmesi gereken ilk sinyalin de "Türk askerinin adadan geri çekilmesi" olduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesine konuşan Anastasiadis, müzakerelerin başarıyla sonuçlanması halinde de garantör devletlerin durumunda da değişikliğe gidilmesini savundu. Tek garantör gücün Birleşmiş Milletler olması gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği’nin müzakerelere müdahil olmasının kabul edilmesini istedi.

Anastasiadis "güven arttırıcı önlemler"den sonra müzakere edilecek ilk başlığı da açıkladı. Rum lidere göre "mülkiyet ve toprak düzenlemesinin" görüşülmesi öncelik taşımalı.

Rum Lider gaz arama konusunda egemenlik haklarının saklı olduğunu söyledi. Afrodit alanında bulunan doğalgaz idaresi dışında sondaj planlarının olmadığını da ekledi.

Anastasiadis Mustafa Akıncı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmesinden duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getirdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

HASAN KEMAL :

pess be annem...! pes. senin annen güzel mi?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder