banner864

Halk savunma birimleri o havalimanını ele geçirdi 02 Eylül 2014, 14:18

Ukrayna'da ülkenin doğusunda bağımsızlık ilan eden kent yönetimleri Kiev'e karşı askeri alanda atağa geçti. Halk savunma birimleri Rusya sınırındaki Luhansk havalimanında kontrolü sağladı. Ukrayna Ordusu havalimanı çevresinden çekilmek zorunda kaldı. Batı'nın krizden sorumlu tuttuğu Rusya ise askeri müdahalede bulunacağına yönelik iddiaları yalanladı.
Doğu Ukrayna'da halk savunma birimleri ve Kiev yönetimi arasındaki kriz tırmanıyor...

Luhansk ve Donetsk kentlerinde cereyan eden çatışmalarda, halk savunma birimleri Ukrayna ordusunu Luhansk Havalimanı'ndan püskürttü.

Batılı ülkelerin krizin derinleşmesinden sorumlu tuttuğu Rusya ise hakkındaki suçlayıcı iddiaları yalanladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev ve doğu kentleri arasında barışçıl çözümden yana olduklarını söyledi. Lavrov, Moskova'nın askeri müdahale planladığına yönelik iddialara da karşı çıktı, askeri müdahaleye "hayır"dedi.

Rus ve Ukraynalı taraflar dün Belarus'un başkenti Minsk'teki zirvede bir araya geldi. Doğu Ukraynalı delegelerin özerklik talebini masaya yatırma önerisini Kiev yönetimi yanıtsız bıraktı. Taraflar 5 Eylül'de Minsk'te tekrar buluşmak üzere müzakere masasından kalktı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar