banner864

Husiler müzakerelere katılma şartını açıkladı 22 Mayıs 2015, 13:35

Husiler 28 Mayıs'ta Cenevre'de yapılacak Yemen müzakerelerine katılmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarını durdurmasını şart koştu.
 Husiler 28 Mayıs'ta Cenevre'de yapılacak Yemen müzakerelerine katılmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarını durdurmasını şart koştu.

Yemen'de Husiler ile Suudi Arabsitan öncülüğündeki koalisyon güçleri arasında devam eden çatışmalarda devam ederken gözler 28 Mayıs'ta Cenevre'de yapılması beklenen Yemen müzakerelerine çevirildi.

Şii Husi hareketi sözcüsü Muhammed Abdusselam, İsviçre'de düzenlenecek müzakerelere katılmak için "Suudi Arabistan'ın düşmanca saldırılarının hemen durdurulması" gerektiğini açıkladı.

Devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih liderliğindeki Genel Halk Kongresi Partisi başta olmak üzere siyasi güçlerle koordinasyon içinde olduklarını belirten Abdusselam, Yemen sınırındaki Suudi Arabistan bölgelerine yönelik saldırıları arttıracakları tehdidinde bulundu.

Sözcü Abdusselam "Onurumuzu korumak için Suudi Arabistan'ın düşmanlığına uygun zaman ve mekanda gerekli karşılığı veririz" ifadesini de kullandı.

Birleşmiş Milletler, Yemen'de siyasi geçiş sürecine dönülebilmesi için Cenevre'de müzakerelerin başlayacağını duyurmuştu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ilan ettiği 5 günlük ateşkes 17 Mayıs'ta sona ermiş ve koalisyon güçleri Husi hedeflerine yeniden saldırı başlatmıştı.

Öte yandan  Husilerin, Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki Zahran iline düzenlediği saldırıda 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Dün de Husilerin, Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki askeri karargahına düzenlediği saldırıda 18 Suudi Arabistan askerinin öldüğü belirtilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder