banner864

İKYB'de kabine bugün ilan edilecek 00 0000, 00:00

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde 2013 yılının Eylül ayındaki seçimlerden bu yana kurulamayan kabinenin bugün ilan edilmesi bekleniyor. KDP, Goran hareketi ve KYP'nin ortak hazırladığı kabine, parlamento onayının ardından açıklanacak.

Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nde yaklaşık 1 yıldır kurulamayan hükümetin bugün ilan edilmesi bekleniyor. Mesud Barzani'nin partisi KDP, Noşirvan Mustafa'nin liderlik ettiği Goran Hareketi ve Celal Talabani'nin başında bulunduğu KYP, hükümet kurmak için ortak bir kabine belirledi.

Kabinede Başbakanlık görevini KDP'li Neçirvan Barzani yürütecek. Goran hareketinden 1 milletvekili Parlamento Başkanlığı görevini üstlenecek.

Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani ise KYB adına Başbakan Yardımcılığı yapacak.

Kabinede Erbil Türkmen Listesi'nden 1 Türkmen milletvekili de yer aldı. 4 yıldır Sanayi Bakanlığı görevini yürüten Sinan Çelebi'nin Adalet Bakanı olması bekleniyor.

Irak Türkmen Cephesi talepleri yerine getirilmediği için kabineye katılmadı. Türkmen Cephesi'ne, hükümet kurulduktan sonra Türkmen İşlerinden Sorumlu Bakanlık görevinin devredileceği sözü verildi.

Kabine, Mesud Barzani'nin Başkanlık ettiği Baknalar Kurulu toplantısının ardından parlamentoya sunulacak. Listenin parlamentoda onaylanmasının ardından Bölgesel Kürt Yönetiminde hükümet kurulacak.
 
Haber: Oğuz Polatbilek
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar