banner864

Irak Başbakanı’ndan eleştiri 12 Ocak 2015, 18:05

Irak'ın önemli konukları vardı. Amerika Başkanı'nın özel temsilcisi John Allen Erbil'de Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de Erbil'de Peşmerge kampını gezdi. Irak Başbakanı Haydar İbadi ise Amerika öncülüğündeki koalisyonu Irak ordusuna yardım konusunda yavaş davranmakla eleştirdi.
Amerika Başkanı Obama'nın IŞİD Koalisyonu özel temsilcisi Emekli Orgeneral John Allen Erbil'de, Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. 

Toplantıya, Amerika Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bret McGurk, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi Stewart Jones,  Erbil Başkonsolosu Joseph Pennington ile bazı askeri danışmanlar katıldı. 

Obama'nın özel temsilcisi Allen, Peşmerge'den ve Barzani yönetiminden övgüyle bahsetti. Allen, "Bütün dünya Başkan Barzani’nin rolüne, Kürdistan milletinin azametine ve peşmergelerin kahramanlığına saygı duyuyor, IŞİD efsanesini bozgula uğrattılar" dedi. 

Terörün global bir tehdit olduğuna dikkat çeken Barzani de Paris'teki kanlı saldırıları hatırlkattı. 

Erbil'in başka konukları da vardı. 

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Erbil’deki Peşmerge kampını ziyaret etti. Alman Bakan dün de Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani ile de görüştü. Bölgesel Yönetim Almanya'dan Peşmergeye yardım istedi. 

Irak Başbakanı Haydar İbadi ise, başını Amerika'nın çektiği IŞİD koalisyonunu eleştirdi. Mısır ziyareti sırasında konuşan İbadi, "Uluslararası koalisyon Irak ordusuna destek ve eğitim vermek konusunda çok yavaş" dedi. 

IŞİD'e karşı yapılması planlanan eğit-donat programıyla ilgili Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa'dan önemli bir iddia geldi. Mustafa, 15 bin Özgür Suriye Ordusu militanının Türkiye’de eğitileceğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder