banner864

Irak'ın yeni Başbakanı'ndan ABD'ye sert çıkış 18 Eylül 2014, 12:44

Irak'ın yeni Başbakanı Haydar el İbadi, uluslararası güçlerin Irak'a kara müdahalesine karşı çıktı. Associated Press'e konuşan İbadi, Irak'ın IŞİD'le savaşta yabancı asker desteğine ihtiyaç duymadığını söyledi. Irak Başbakanı, "Irak'ta ne Amerika'nın ne de başka bir ülkenin kara birliklerini istemiyoruz" dedi.
Irak Başbakanı Haydal el İbadi, yabancı ülkelerin Irak'a kara harekâtı planlarına karşı çıktı. Amerikan haber ajansı Associated Press'e demeç veren İbadi, sert konuştu.

Irak'ın yabancı asker desteğine ihtiyaç duymadığını söyleyen İbadi, "Irak'ta ne Amerika'nın ne de başka ülkelerin kara birliklerini istiyoruz" dedi. İbadi, "Sadece gerek görmediğimizden değil, onları istemiyoruz da!" şeklinde konuştu.

İbadi, Amerika'nın IŞİD'in Irak mevzilerine düzenlediği hava operasyonlarının yeterli olduğunu belirtti. İbadi, Washington'u, operasyonları Bağdat'la işbirliği içinde yürütmesi gerektiği konusunda uyardı. Irak Başbakanı, ABD'nin yıllardır İnsansız hava araçlarıyla saldırdığı Yemen ve Pakistan'ı örnek verdi, bu ülkelerdeki sivil kayıpları hatırlattı.

IŞİD'le mücadelenin Suriye'ye taşınması gerektiğini de savundu. İbadi, Irak'tan kaçan teröristlerin Suriye'ye çekildiğini, bu ülkedeki IŞİD mevzilerin havadan vurulması gerektiğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar