banner864

Irak'ta provokasyon girişimi 23 Ağustos 2014, 16:09

Irak, çifte saldırıyla provokasyon girişimine sahne oldu. 1 saatlik arayla önce Şiilere sonra Sünnilere yönelik saldırı düzenlendi. Saldırıların ardından da mezhepsel ayrılıklara vurgu yapılan dayanaksız haberler yayınlandı. Saldırıları Ulusal Kanal'a değerlendiren Irak Türmen Milletvekili Feviz Ekrem Terzi, "Mezhep çatışmasını yeniden körüklemek istiyorlar." dedi.
Terör örgütü IŞİD'in saldırdığı Irak, provokasyon girişimine sahne oldu.

Diyala kentinde önce gönüllü askere yazılmak isteyen Şiilerin bulunduğu bölgeye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 7 kişi hayatını kaybetti 11 kişi de yaralandı.

Şiilere yönelik saldırıdan 1 saat sonra bu kez de Irak ordusunun elinde bulunan İmam Vaiz kasabasında bir cami hedef seçildi. İmam Vaiz ilçesindeki Sünni Musab Bin Ömer Camii teröristler tarafından tarandı.

Saldırıda 73 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların kimler tarafından düzenlendiği ortaya çıkmadan "Şii militanlar Sünni camisine saldırdı" şeklinde asılsız haberler yayıldı.

Provokasyon girişiminin ardından Irak parlamentosu ve Cumhurbaşkanlığı harekete geçti. İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturulma başlatılması istendi.

Bakanlık, saldırının hangi terör örgütü tarafından nasıl yapıldığına ilişkin sonucun 48 saat içerisinde açıklanacağını duyurdu.

Saldırıları Ulusal Kanal'a değerlendiren Irak Türmen Milletvekili Feviz Ekrem Terzi, "Saldırıları Şiilerin ya da Sünnilerin gerçekleştirdiğine dair iz yok. Bu saldırılar provokasyon girişimidir. ABD, Almanya, İtalya gibi ülkeler Irak üzerinden güç savaşı yapıyor. Mezhep çatışmasını yeniden körüklemek istiyorlar." dedi.

Öte yandan başkent Bağdat'ta da İçişleri Bakanlığı'na bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 11 kişi hayatını kaybetti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar