banner864

Irak'ta son durum! Askeri yığınak yapılıyor 23 Haziran 2014, 12:44

Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı savaş tüm şiddetiyle sürüyor. Bakuba ve Diyala şehirlerinde Irak Ordusu'nun kapsamlı bir operasyon başlattığı öğrenildi. Türkmen şehri Tuzhurmatu'da Şii Lider Sistani'nin çağrısı üzerine Türkmen gençlerin tamamına yakın gönüllü oldu. IŞİD'in kontrolündeki Türkmen şehri Telafer'i geri almak için Türkmenler bir saldırı gerçekleştirdi.

Irak Ordusu, ülkenin orta bölümündeki Bakuba ve Diyala illerine kapsamlı bir taarruz başlattı. Ulusal Kanal'a bilgi veren kaynaklar, bu iki ilde IŞİD teröristleri ile ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bilgisini verdi.

Irak Ordusu'nun Samarra şehrindeki askeri yığınağı güçlendirdiği de gelen bilgiler arasında. El Anbar'da ise ordunun taktik geri çekilme kararı aldığı öğrenildi.

Türkmen şehri Tuzhurmatu'da ise ilçe merkezi sakin. İlçenin 3 kilometre dışı ise IŞİD teröristlerinin kontrolünde. Yengüce, Bostanlı köyleri IŞİD'in elinde. Emirli kasabasında ise Türkmen polisler ve milis kuvvetleri teröristlere karşı direniyor.

Tuzhurmatu bölgesindeki Türkmenlerin tamamına yakını Şii Lider Sistani'nin çağrısı üzerine silahlandı. İlçe, Türkmen polisi ve milis kuvvetleri tarafından korunuyor. Bağdat ile Tuzhurmatu arasındaki karayolunun IŞİD tarafından kesilmesi nedeniyle yönetimle bağlantı şu an için kesik...

Türkmenlerin Telafer'i kurtarmak için dün gece bir saldırı yaptığı öğrenildi. Güneydeki 6 mahalleyi kurtaran Türkmenler, destek gelmeyince geri çekildi.

Telafer Savunma Alayı Komutanı Albay Ebu Velid'in ise saldırıların ardından kuvvetleriyle birlikte bölgeden çekildiği iddia edildi. Ancak bu bilgi doğrulanmadı.

Telafer yakınındaki Sincar'a bağlı Türkmen köyü Ummi Şebabi'de ise peşmergeler 20 IŞİD teröristini öldürdü. Teröristlere ait 10 araç imha edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

erkan bozkurt :

işid belası amerik veingiterenin işidir tüm müslümanlar bunubilmeli

hudaverdi :

Bot ver bize neee

tuncay uçman :

Bunlara ramen türkiye kimi cumhurbaşkanı yapalım diye uraşıyor.isidee törörist diyemiyenler nerde??

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder