banner864

Irak'ta son durum 08 Ağustos 2014, 19:08

IŞİD saldırılarına karşı Irak Hava Kuvvetleri geniş çaplı bir operasyon başlattı. Musul, Kerkük, Babil, Sincar ve Ninova'da IŞİD mevzileri bombalandı, yaklaşık 250 IŞİD militanı öldürüldü. Bir hamle de Amerika'dan geldi. Basra'dan kalkan Amerikan savaş uçakları Erbil'e yakın IŞİD'in seyyar topçu birliğini vurdu. Amerika'nın hedefi, Amerikan ordusuna ait personeli korumak oldu.
Irak saldırılarını genişleten ve Erbil'e yönelmesi üzerine, Irak Ordusu IŞİD'e karşı geniş çaplı bir hava operasyonu başlattı.

Irak Ordusu'na ait hava kuvvetleri, Musul, Kerkük, Babil, Sincar ve Ninova'da IŞİD mevzileirni vurdu. Ordudan yapılan açıklamada, en az 250 IŞİD militanının öldürüldüğü belirtildi.

Peşmerge güçleri de IŞİD'in, Irak ordusunun operasyonu karşısında ağır kayıplar verdiğini doğruladı.

Amerika'dan gelen hamle ise sınırlı oldu. Amerİka Başkanı Obama'nın, hava saldırısı düzenleme yetkisi vermesinin ardından, Amerikan jetleri harekete geçti.

Basra Körfezi'nden havalanan Amerikan uçakları, Erbil'e yakın bir bölgede bulunan IŞİD'in seyyar topçu birliğini vurdu. Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby,  Twitter'dan operasyonda lazer güdümlü bombalar kullanıldığını açıkladı.

Amerika'nın amacı, IŞİD'in ilerleyişini durdurmak değil, bölgedeki Ameirkan ordusuna ait personeli korumak oldu. Amerikan operasyonu sınırlı ve etkisiz kaldı. Ancak, finansal etkisi daha büyük oldu. Ameirkan uçaklarının saldırısı sonrası brent petrolün fiyatı 0,74 dolar artışla 106, 22 dolar oldu.

Fransa'nın çağrısıyla toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden de IŞİD saldırılarına kınama kararı çıktı.

IŞİD'in Irak'taki saldırıları havayolu trafiğini de etkiledi. Türk Hava Yolları güvenlik gerekçesiyle Erbil'e seferleri durdurdu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

zilan zilan :

aynen

Aydın kaya :

İşid Müslüman diyil yüce dinimizde büyüle bişi olamaz katliam yapiyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar