banner864

İran'dan ilk resmi açıklama 30 Mart 2015, 08:51

Erdoğan'ın açıklamalarına İran’dan ilk resmi cevap geldi. İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Marziye Efhem, Türkiyenin Tahran büyükleçisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’ı hedef alan konuşmasından dolayı izahat almak için büyükelçiliğe çağrıldığını söyledi. Efhem, “İran İslam Cumhuriyeti'nin, teamüllere aykırı ve uygunsuz söz konusu açıklamaya itirazı ve duyulan üzüntünün iletildiğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili olarak Türkiye'nin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran'la ilgili ifadelerinden duyulan rahatsızlığın iletilmesi için Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını söyledi.

Efhem, “İran İslam Cumhuriyeti'nin, teamüllere aykırı ve uygunsuz söz konusu açıklamaya itirazı ve duyulan üzüntü Saygın'a iletildi” dedi.

Türkiye'den inandırıcı ve net bir cevap talep edildiğini belirten Efhem, “İran'ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi karşılıklı saygı, barış, istikrar ve işbirliği esasına dayalıdır. İran ve Türkiye'nin bu hedefi gerçekleştirebilecek şart ve yeterliliğe sahip olduklarına inanıyoruz.” dedi.

Sözcü Efhem, Büyükelçi Rıza Hakan Tekin Tahran'da olmadığı için onun yerine Maslahatgüzar Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da belirtti.

İran'da bazı sivil toplum kuruluşları ile milletvekilleri, Erdoğan'ın gelecek hafta Tahran'a yapmayı planladığı resmi ziyaretin de iptal edilmesini talep etmişlerdi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar