banner864

İran'dan IŞiD açıklaması! 14 Haziran 2015, 13:18

ABD'nin IŞİD'le mücadelesiyle ilgili İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den açıklama geldi. Hasan Ruhani, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele etmesini "Gerçeklikten uzak içi boş iddiada" olarak değerlendirdi. Irak ve Suriye'nin bölünmesine karşı olduklarını yineleyen İran Cumhurbaşkanı, bunu önlemek için tüm güçlerini kullanacaklarını kaydetti.
ABD'nin IŞİD'le mücadele ettiği içi boş bir iddia. Bu sözler İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye ait.
Başkent Tahran'da yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında konuşan Ruhani, İran'ın terörizmle mücadele için Irak'a daha fazla yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Ruhani "Irak'ta terörizmin önüne geçen ve yayılmasını önleyen Irak halkı ve ordusudur. Bizim de bunda katkımız oldu. Ancak terörizme karşı koalisyon oluşturan ülkeleri nedense orada göremiyoruz. Hani bunlar terörizmle savaşacaktı?" dedi.

İran Cumhurbaşkanı, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele etmek için yeni askeri üsler kuracağıyla ilgili tartışmaları da "Gerçeklikten uzak içi boş iddiadan başka bir şey değil" sözleriyle değerlendirdi.

Irak ve Suriye'nin bölünmesine karşı olduklarını yineleyen İran Cumhurbaşkanı, bunu önlemek için tüm güçlerini kullanacaklarını kaydetti. 

"Bölgenin siyasi coğrafyasının değişmesi herkesin zararına olacak." diyen Ruhani "Irak ve Suriye'deki merkezi yönetimleri terörizmle savaşmaları için güçlendirmeliyiz." diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar