banner864

İşe bisikletle gidene vergi indirimi 29 Nisan 2014, 10:23

Proje kapsamında, işyerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıklarında, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar.
Fransa Ulaştırma Bakanı Frédéric Cuvillier, büyük şehirlerde bisiklet kullanımını artırmayı planlayan bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı. Buna göre işine bisikletle gidip gelenlere kilometre başına 25 cent para verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Ulaştırma Bakanı henüz büyük şirketlerle ortak karara varmış değil; fakat çalışanlarının ulaşım giderlerini, otopark ücretlerini ya da benzin harcamalarını karşılayan şirketlerin bu projeye evet demeleri bekleniyor.

Proje kapsamında, işyerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıklarında, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar. Fransa Ulaştırma Bakanı Frédéric Cuvillier, büyük şehirlerde bisiklet kullanımını artırmayı planlayan bir proje önerdi.

Proje kapsamında, iş yerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent para verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Bu projeye özel sektörün de destek vermesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanı henüz büyük şirketlerle bu proje konusunda bir ortak karara varmış değil; fakat çalışanlarının ulaşım giderlerini, otopark ücretlerini ya da benzin harcamalarını karşılayan şirketlerin bu projeye sıcak bakacaklarını söylemek zor değil.

Fransız Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bisiklet kullanımının "kazan-kazan-kazan" durumu yaratacağına dikkat çekiliyor. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıkları takdirde, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar. Sadece şirketler değil, belediye otobüslerinin sayısını azaltma şansını yakalayacak belediyeler de bu işten karlı çıkabilecekler. Karbon emisyonları önemli ölçüde azalacak. Hatta daha da ilerisini düşünürsek, bisiklet sektörü çok önemli bir gelişme fırsatı yaşayacak.

25 maddelik önlemler listesi
Bakanlık, belediyelerden bisiklet kullanımını desteklemelerini istiyor. Bu kapsamda, bisiklet kullanımına yönelik 25 maddelik bir önlemler listesi dağıtılmış. Bu listeye göre, belediye başkanları, sokaklara göre bisiklet sürüş hızını belirleyebilecekler. Yayalar ve bisikletliler, motorlu araçlara göre öncelik sahibi olacaklar. Eğer bir otomobil, yaya veya bisiklet yoluna park ederse, daha fazla cezaya tabi tutulacak.

Tren bağlantıları sağlanacak
Fransa hükümeti, tren ve bisiklet arasındaki bağlantıyı da kolaylaştırmayı planlıyor. Bu kapsamda, tren saatleri yeniden düzenlenecek, ara bağlantılar yenilenecek ve tren garlarında bisikletler için güvenli park alanları oluşturulacak. Ulaştırma Bakanı Cuvillier'e göre, tüm bu yenilikler aslında çok daha heyecan verici bir programın sadece başlangıcı. Fransa genelinde, bisiklet kullanımını savunan ve okullarda bisiklet eğitimini başlatmakla övünen Bisiklet Kullanıcıları Federasyonu, bu karardan son derece memnun görünüyor. Darısı bisiklet yolunu bile zor bulduğumuz Türkiye'nin başına…

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Ufuk Özen :

hocam allah da sizleri güldürmek nasip etsin. :d :p

omer kucuk :

Biz zaten suruyoruz da engel olmasalar iyi olacak... Yol filan bizim memleketlerde zor. Hele bu ise yatirim yapacak idareci cok zor. Olsa olsa ovacik'ta our belki

Ahmet aksoy :

100 yıl sonra Türkiye'de , kesin..

Ahmet kulalı :

Caddede araçlar açısından pek sıkıntı yok kurallara uyulduğu müddetçe önemli olan bisiklet yolundaki yayalar

burakcan :

hocam gidin allah aşkına ya bisiklet yolumu varki sürelim geçen tırın altında kalıyordum valla

mehmet kendir :

hem ulasim sistemini hem de saglik sistemini rahatlatacak bir sistem..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar