banner864

IŞİD celladının kimliği belli oldu! 26 Şubat 2015, 15:01

SKY News kanalı, uzun bir süredir İngiltere güvenlik yetkililerinin aradığı 'Cihatçı John' olarak bilinen IŞİD militanının Londra'da yaşayan Kuveyt doğumlu İngiltere vatandaşı Muhammed Emwazi olduğunu iddia etti.
İngiltere'nin SKY News kanalı son dakika haberi olarak, 2006 yılında Somali'ye giden Emwazi'nin, Somalili örgüt Eşşebab'la bağlantılı olduğu iddiasıyla, İngiltere'nin terörle mücadele birimi tarafından 'terör riskine karşı halkı koruma amacıyla hakkında denetim kararı' çıkarılan şüphelilerden biri olduğunu bildirdi. 

Emwazi ilk olarak geçen Ağustos ayında internette paylaşılan bir videoda Amerikalı gazeteci James Foley'i öldürürken görüntülenmişti. 

Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve 'Peter' olarak bilinen Amerikan yardım görevlisi Abdülrahman Kassig'in kafalarını keserken görüntülenen IŞİD militanı ayrıca Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto'nun geçen ay öldürülmeden önce paylaşılan videolarında da görülüyordu.

Haberde, IŞİD militanının Washington Post gazetesine konuşan arkadaşlarının, Emwazi'nin Westminster Üniversitesi'nde bilgisayar programcılığı eğitimi gördüğünü ifade ettiği ve Suriye'ye 2012 yılında gitmiş olabileceği yer alıyor. (DHA)

Yorum Gönder