banner864

''IŞİD kimyasal silah deposunu ele geçirdi'' 09 Temmuz 2014, 08:17

Birleşmiş Milletler önemli bir açıklamada bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, muhaliflerin kontrolündeki bölgede 2 varil dolusu Sarin gazı bulunduğunu bildirdi.
Amerika, Avrupa ülkeleri ve AKP Hükümeti'nin "Suriye, muhalifere karşı kimyasal silah kullandı" iddiası ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Açıklama Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan geldi. Ban Ki-Mun Güvenlik Konseyi'ne mektup göndererek muhaliflerin elinde Sarin gazı olduğunu bildirdi.

Ban Ki-Mun, Suriye ordusunun 2013 Ağustos'unda muhaliflerin kontrolündeki bir bölgede ele geçirdiği iki varilin içindeki kimyasal maddenin analiz sonucunu açıkladı. Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün ortak misyonunca yapılan analizde, varillerin Sarin gazı içerdiği ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler'den daha önce de benzer bir açıklama gelmişti. "Suriye'de kimyasal silah kullanıldı" iddiasını araştıran Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Carla del Ponte, muhaliflerin sarin gazı kullandığına dair güçlü, somut şüpheler bulunduğunu, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair bir kanıta ise rastlamadıklarını söylemişti.

Sarin gazı ticareti, resmi belgelere de yansıdı. Aydınlık Gazetesi, TÜİK dış ticaret verilerinde, Türkiye'den Suriye'deki muhaliflere Doğu Guta'ya sarin gazı saldırısının yapıldığı dönemde, sarin gazının hammaddesi İzopropil alkolden 16 ton ihraç edildiğini ortaya çıkarmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

VATANSEVER :

bu kadar zahmete girmesine gerek yoktu,zaten bizimkiler veriyordu, hani amerika,asad ve saddami bombaladi sözde kimyasal silah var diye !!!!

vatansever :

amerika kapa gözünü,kulaklarini

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar