banner864

IŞİD, Türkmenlere saldırdı 22 Ekim 2014, 14:12

IŞİD, Irak’ın Diyale iline bağlı ve Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabasına saldırı düzenledi. Üç koldan havan topları ve ağır silahlarla başlatılan saldırıda 2’si çocuk 7’si asker olmak üzere 10 kişi öldü, 16 kişi de yaralandı. Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 30 kişiyi kaçıran IŞİD militanları, 10 bin kişiyi Karatepe'den göç etmek zorunda bıraktı.
IŞİD, Irak’ın Diyale iline bağlı Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabasına üç koldan havan toplarıyla ve ağır silahlarla saldırı başlattı.

Rastgele atılan havan topu mermileri Karatepe’de 2’si çocuk 7’si asker olmak üzere 10 kişinin ölümüne, 16 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

IŞİD militanları kasabanın bir kilometre batısındaki Alisaray ve beşyüz metre kuzeyindeki Seyf Saad köylerini ele geçirdi. Şii Türkmenlerin yaşadığı köylerden aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu 30 kişiyi kaçırdı.

IŞİD, köylerde bulunan Şii’lere ait Cami ve Hüseyniyeleri de dinamit kullanarak havaya uçurdu. IŞİD’in Karatape’ye saldırıları 10 bin civarında kişiyi bölgeden göç etmek zorunda kaldı.

Saldırı sonrası Irak Ordusu Dicle Operasyonlar Komutanlığı ve Peşmerge’den açıklama geldi. Açıklamada IŞİD'in Alisaray ve Seyf Saad köylerinden geri püskürtüldüğü çatışmalar sonucu 10 IŞİD militanı öldürüldüğü belirtildi.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, Karatepe çevresindeki Hanekin ve Kifri’deki tüm Irak Türkmen Cephesi büro ve kuruluşlarına çağrı yaptı. Salihi, sığınmacılara kapıların açılması ve gerekli yardımların sunulması talimatı verdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar