banner864

IŞİD zirvesinde sıcak gelişme 15 Eylül 2014, 13:57

Amerika'nın "Yeni Ortadoğu koalisyonu" çalışmaları Fransa'da sürdü, IŞİD terörü bahane edilerek Suriye ve Irak'a batı müdahalesi planları Paris konferansında tartışıldı. Konferansta Fransa'nın ısrarcı olduğu Suriye'deki terör gruplarının desteklenmesi planı kabul edilmedi. İran'ın davet edilmediği konferansta Irak'ta merkezi yönetime askeri ve mali destek sağlanması üzerine anlaşmaya varıldı.
Amerika'nın Suriye ve Irak'ta askeri müdahalenin önünü açan yeni Ortadoğu planına Fransa sahip çıktı. 2011 yılında Libya'yı bombalayarak Amerika'nın işgal planına destek çıkan Fransa bu kez de başkent Paris'te bir konferans düzenleyerek ABD'nin IŞİD planına dahil edilecek ülkeleri bir araya getirdi.

Paris zirvesine 26 ülkeden, Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Bölgenin kilit ülkelerinden İran ve Suriye ise zirveye davet edilmedi. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, zirveyi "göstermelik" olarak nitelerken, toplantıda oturum Başkanlığı yapan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, İran'ın Paris'e çağrılmamasına üzüldüğünü belirtti. Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Miktad da "Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar gibi teröre destek veren ülkelerle işbirliği yaparak terörle mücadele edilemez" şeklinde konuştu.

Zirvenin sonuç bildirgesinde katılımcılar, Irak'ta kurulan yeni hükümete askeri destek dahil tüm gerekli yardımların yapılması konusunda anlaştı. Buna göre, Irak'ın yeniden inşası ve bölgesel kalkınma için de Bağdat'a mali destek sağlanacak. IŞİD'in mali kaynaklarını kurutma kararı alan katılımcılar, bu konuyu görüşmek üzere ilerleyen günlerde Bahreyn'de bir araya gelecek.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın tüm çabalarına rağmen zirvenin sonuç bildirgesinde Suriye'yle ilgili bir karar yer almadı. Hollande, Suriye devletine karşı savaşan silahlı muhalefeti destekleme çağrısı yapmıştı.

Öte yandan Fransa, Amerikan planına sadece diplomatik destek vermekle yetinmedi, askeri istihbaratta da düğmeye bastı. Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian  Fransız uçaklarının bu sabah Irak hava sahasında keşif uçuşlarına başladığını duyurdu.ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

süheyla aktagel :

Bi/ze dokunmasınlar birbirlerini yesinler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar