banner864

IŞİD'den kaçan Türkmenleri Türkiye geri çevirdi 04 Ağustos 2014, 14:02

Terör örgütü IŞİD'den kaçan Türkmenler ortada kaldı. Irak'ta güven ortamı sağlanana kadar Türkiye'de bir kampta kalmak isteyen Türkmenler Habur sınır kapısına geldiler. Ancak pasaportları olmadığı gerekçesiyle yurda alınmadılar.
Resmi rakamlara göre yaklaşık 1 milyon 385 bin Suriyeliyi Türkiye'de barındıran hükümet, IŞİD teröründen kaçan 450 Türkmen ailesine sınırı kapadı.

IŞİD'in Tel Afer'i ele geçirmesinin ardından evlerini terk ederek Sincar'a sığınan 450 Türkmen aile, şehir IŞİD'in kontrolüne girince can havliyle kaçarak Habur sınırına geldi.

Pasaportları olmayan Türkmen Aileler  "Suriyeliler gibi sığınma" talep etti. Irak Türkmen Cephesi Telafer sorumlusu Kasım Kara, Türkiye'nin Türkmenlere sınır kapısını açması için hâlâ Türkiye'de bulunan Cephe Başkanı Erşad Salihi aracılığı ile talepte bulundu.  Ancak Türkmenlerden pasaport istendi.

Haziran ayından bu yana başta Musul olmak üzere yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan ve Erbil'e kadar ulaşan Türkmenlerin çoğu Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'na Türkiye'ye gelmek için başvurdu. Ancak konsolosluktan "pasaportunuzla geçebilirsiniz" yanıtını aldılar.

Sınır kapısında bekleyişleri süren Türkmen aileler, Irak'ta güvenlik sağlanana kadar Türkiye'de bir kampa yerleştirilmek istiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

gülşen türkmen :

bu nasil bir siyasettir ki turkmrnleri hedef almis

M.k.e :

yazıkkkk

Aysegul ALAN :

turklugu ayagimin altina alirim diyen biri bu tukleri alirmi?.nerdee

lıli :

onlar insan değilmi??

atabaşkan :

yazıklar olsun size.

FERMAN BAYRAKTAR :

suri̇yeli̇lere pasaport sordunuz mu ?

Salih ESMER :

hiçbirşey yapmıyorsunuz.enazindan suriye'lilere yapilani yapin.biliyoruz başbakan milliyetçilği ayaklar altina aldi.bunu insanlik adina yapin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar