banner864

IŞİD'e karşı Esad tartışması 24 Ağustos 2014, 18:06

IŞİD'e karşı operasyonlarda Washington'un Suriye'yle işbirliğinin gündeme gelmesi, Amerikan basınında tartışmaları beraberinde getirdi. Washington Post gazetesinde Suriye'yle ortak harekâta sıcak bakan yazılar yayımlanması dikkat çekti. İngiliz Independent gazetesi de Suriye ordusunun IŞİD'e karşı operasyonlarda Amerika'dan istihbarat aldığını iddia etti.
 Terör örgütü IŞİD'e karşı operasyonlarda Suriye hükümetiyle işbirliği tartışmaları, Amerikan basınında geniş yer buldu.
Amerika'nın etkin gazetelerinden Washington Post'ta çıkan yazılarda, IŞİD'e karşı Suriye ile işbirliği yapılıp yapılmaması konusunda farklı görüşlere yer verildi.

Eski Amerika Başkanı George Bush döneminde Irak ve Suriye büyükelçiliği yapan Ryan Crocker, Suriye'yle işbirliğine yeşil ışık yakmadı. Crocker, Esad karşıtı silahlı gruplara destek verilmesini ve Suriye hükümetinden bağımsız bir hava saldırısını savundu.

Max Abrahms'ın kaleme aldığı yazıdaysa Suriye hükümetiyle işbirliğinin zorunlu olduğu vurgulandı.

"Beşar Esad'la yan yana görünmeme kaygımız yüzünden Amerika'nın askeri operasyonları Irak'la kısıtlı kaldı. IŞİD'i geriletmek istiyorsak, bu stratejinin hiçbir anlamı yok. Ulusal güvenliğimiz IŞİD'i sadece Irak'ta değil, Suriye'de de yok edebilmemize bağlı."

Gazete ayrıca, IŞİD'e karşı kapsamlı bir askeri operasyon çerçevesinde Amerikan Kongresi'nden izin alınabileceğini de yazdı.

Gazetenin bir uzman yetkiliye dayandırdığı haberinde, Kongre onaylarsa Amerika'nın Irak ve Suriye'deki IŞİD mevzilerine karşı sınırsız güç kullanabileceği belirtildi.

Öte yandan Londra merkezli Independent Gazetesi, Amerika ve Suriye arasında bir ittifakın uzun süredir devam ettiğini iddia etti. 

Gazetenin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Suriye Ordusu'nun Amerika'dan istihbarat aldığını ileri sürdü. 

Deneyimli Ortodoğu muhabirine göre; Suriye ordusu, Rakka ve Tabka kentlerindeki IŞİD mevzilerinin koordinatlarını Amerika'dan Alman istihbaratı aracılığıyla edindi. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar