banner864

İspanya'da öğrenciler greve gitti 25 Ekim 2013, 11:36

İspanya'daki tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında grev başladı. 70'ten fazla kentte yüzbinlerce kişi sokaklara çıktı. Öğrenciler ve öğretmenler, hükümetin ekonomik krizden ötürü eğitim alanında yaptığı kesintiyi protesto etti.
 İspanya'da sınıflar boş kaldı, sokaklarsa doldu taştı. Ülkedeki tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında grev başladı.

Grevin nedeni, ekonomik krizden dolayı eğitim alanında yapılan kesintiler ve mecliste kabul edilen "eğitim reformu".

Yeni düzenlemeyle ortaöğretimde sınav sayısı artırıldı, burslar azaltıldı. İspanyolca’nın eğitim dili olarak daha yaygın kullanılması kararı da alındı. Bu durum Katalonya, Bask, Galisya gibi çift dilde eğitimin olduğu bölgelerde tepkiyle karşılandı. Öğretmenler greve çıktı, öğrencilerse dersleri boykot etti.

İspanya'da başlayan grev nedeniyle 1900 eğitim kurumu kapılarını açmadı. Yüzbinlerce kişi, 70'den fazla kentte gösteri yürüyüşü düzenledi.

Eylemlere eğitim sendikaları, akademisyen örgütleri ve öğrenci velileri de destek verdi. Eylemin önümüzdeki günlerde daha da büyümesi bekleniyor.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Serkan Barındık :

İşte çağdaş bir ülke. Her hangi bir durumla karşı karşıya gelince bütün halk bir oluyor. Kimse "ben buna oy verdim diye yaptıklarını kabul edecek halim yok diyerek" sokaklara dökülüyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar