banner864

İsrail'de siyahi protesto 05 Mayıs 2015, 12:38

İsrail'in Kiryat Gat şehrinde toplanan Etiyopya asıllı Yahudiler, polis şiddetini ve devletin "ırkçı uygulamalarını" protesto etti.
 İsrail'in Kiryat Gat şehrinde toplanan Etiyopya asıllı Yahudiler, polis şiddetini ve devletin "ırkçı uygulamalarını" protesto etti.

İsrail'de, Etiyopya asıllı Yahudilerin protestoları sürüyor. Dün akşam Kiryat Gat şehrinde toplanan bir grup şehir merkezine yürüdü.

Polis şiddetini ve devletin ırkçı uygulamalarına tepki göstermek amacıyla düzenlenen yürüyüş İsrail polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Yürüyüş, olaysız sona erdi.

Olaylar, Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasıyla başlamış, ülkede tansiyon bir anda yükselmişti.

Binlerce Etiyopya, önceki gün Tel Aviv ve Kudüs'teki gösterilerde çoğu polis 68 kişi yaralanmış, 43 eylemci de gözaltına alınmıştı.

Olayların ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, polislerden şiddet gören Etiyopya asıllı asker Damas Pakada ile bir araya geldi. Netanyahu Pakada’nın yaşadıklarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Etiyopya kökenli asker eylemleri desteklediğini ifade etti.

Sayıları 135 bin civarında olan Etiyopyalı Yahudiler, İsrail devletinin kendilerine karşı uyguladığı ayrımcılık, ırkçılık ve yoksulluktan şikayetçi. İsrail'de yaşayan Etiyopya Yahudilerinin yarıdan fazlasının yoksul ve eğitim seviyeleri düşük.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar