banner864

İsrail sahurda vurdu 01 Temmuz 2014, 13:35

Bir süre önce kaybolan 3 İsrail vatandaşının ölü bulunmasının ardından İsrail, Filistin'e saldırdı. Gazze'de 34 hedefi vuran İsrail ordusu, olaydan sorumlu tuttuğu iki Filistinlinin evlerini havaya uçurdu. Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenleyen İsrail askerleri bir Filistinli gencide öldürdü.
İsrail, yine Filistin'i bombaladı.

Yaklaşık 3 hafta önce Gazze'de kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesedi bulununca İsrail karşı saldırıya geçti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, cesetlerin bulunmasının ardından, olayın sorumlusu olarak Hamas'ı göstermiş ve hesabını soracaklarını söylemişti. Bu açıklamanın ardından İsrail savaş uçakları Gazze'nin farklı yerlerindeki 34 hedefe hava saldırısı düzenledi.

İsrail Ordusu'ndan yapılan açıklamada, üç İsrailli yerleşimcinin cesetlerinin bulunmasının ardından Gazze'den İsrail'e 18 füze atıldığı, buna karşılık İsrail Hava Kuvvetlerine ait uçaklarının Gazze şeridinde 34 hedefe hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

İsrail saldırısında onlarca ev hasar görürken Refah ve Han Yunus kentlerinin önemli bir kısmında elektrik kesildi. Saldırılarda çok sayıda Filistinli yaralandı.

İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına düzenlediği baskında ise 16 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdü.

İsrail, hava saldırılarının yanı sıra üç İsrailli yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı kişilerin evlerini patlayıcı yerleştirerek havaya uçurdu. Olayda bir Filistinli çocuk yaralandı.

Hamas'tan yapılan açıklamada "İsrail saldırı ya da savaş başlatırsa kendisine cehennemin kapılarını açmış olur" denildi.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını duyurmuş, İsrail parlamentosunun kaçırılanların bulunması için orduya geniş yetkiler vermesinin ardından düzenlenen operasyonlarda 500'den fazla Filistinli tutuklanmıştı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar