banner864

İsrail'de hükümet dağıldı! 03 Aralık 2014, 12:11

İsrail'de koalisyon ortakları arasındaki görüş ayrılıkları hükümetin feshedilmesiyle son buldu. Hükümet darbesi yapmakla suçladığı koalisyon ortağı bakanları görevden alan Başbakan Netanyahu, erken seçim kararı aldı. İsrailliler 17 Mart'ta sandık başına gidecek.
İsrail'de koalisyon ortakları arasındaki görüş ayrılıkları hükümetin feshedilmesiyle son buldu.  Hükümet darbesi yapmakla suçladığı koalisyon ortağı bakanları görevden alan Başbakan Netanyahu, erken seçim kararı aldı. İsrailliler 17 Mart'ta sandık başına gidecek.

Uzun süredir görüş ayrılıklarıyla çatlayan İsrail'deki koalisyon hükümeti, önümüzdeki hafta oylanacağı duyurulan "Yahudi-ulus devleti yasası" ile darmadağın oldu.

İki bakanın sert ifadelerle eleştirdiği Başbakan Netenyahu, "buna müsamaha göstermem" açıklamasının ardından koalisyon dağıldı.

Netanyahu'nun talimatıyla kabine ortaklarından Yesh Atid partisi lideri Maliye Bakanı Yair Lapid ile Hattuna Partisi lideri Adalet Bakanı Tzipi Livni görevinden alındı. Netanyahu kabineyi feshetmek için İçişleri bakanını da görevden aldı.

Hükümet krizinin ardından Yeş Atid Partisinden yapılan açıklamada "korkaklıkla" suçlanan Netanyahu'nun "kontrolü kaybettiği, ülkeyi yönetmekte ve İsrail halkının beklentilerini karşılamada başarısız olduğu" vurgulandı.

Yeş Atid partisi, Savunma Bakanlığı bütçesinin artırılması ve İsrail'in Yahudi devleti statüsü kazanma çabalarına karşı çıkıyordu. Koalisyonun diğer ortağı Hattuna Partisi ise Mahmud Abbas'a uygulanan boykotun kaldırılmasını istiyordu.

Netanyahu yaptığı açıklamada "Maliye ve Adalet Bakanlarının işbirliği yaparak kendisine karşı duruş sergilediklerini belirtti. Netanyahu'nun bu girişimi "hükümet darbesi" olarak nitelemesi dikkat çekti.

İsrail'de 2 yıl önce göreve başlayan hükümette koalisyon ortağı Lapid 19 milletvekili, Livni ise 6 milletvekili ile hükümete girmişti. İsrail'de erken seçim 17 Mart 2015'te yapılacak.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar