banner864

İsrail’den operasyon mesajı 15 Ağustos 2014, 16:56

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'ye yönelik "koruyucu hat" adı altındaki saldırılarla ilgili konuştu. Netenyahu, "roket atıldığı müddetçe şiddetle karşılık veririz. " dedi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Gazze sınırına yakın güney kentlerindeki yerleşim birimlerinde, yerel meclis başkanları ile bir araya geldi. Başbakanlık bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu, "Koruyucu Hat" adı altındaki Gazze saldırısının süreceğini söyledi.

Hedefleri gerçekleştirmeden Koruyucu Hat operasyonunu sonlandırmayacağız diyen İsrail Başbakanı, "roket atıldığı müddetçe şiddetle karşılık veririz." dedi.

İsrail ordusunun geçen hafta Gazze'de 160 hedefi vurduğunu bildiren Netanyahu, "Ordu, İsrail'in güney kentlerine saldırı için hazırlanan tünellerin yıkım işlemini tamamladı" diye konuştu.

İsrail'in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda şu ana kadar bin 959 kişi öldü, 10 binden fazla kişi yaralandı.

Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması için ise Mısır'ın arabuluculuğunda görüşmeler sürüyor. Yoğun İsrail saldırılarının ardından önce 72 saat ateşkes ilan edildi, sürenin bitiminde ateşkes süresi 5 gün daha uzatıldı.

Ateşkes görüşmelerinde Filistin tarafı, 2007’den bu yana İsrail'in uyguladığı kara ve deniz ablukasının kaldırılmasını, İsrail’in kapattığı 4 sınır kapısının açılmasını, Filistinli takas mahkûmlarının ve Hamas vekillerinin serbest bırakılmasını istiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder