banner864

İsrail'e sert mesaj 31 Ocak 2015, 19:55

İsrail'in Batı Şeria'da 450 konutluk yeni inşa planı Batı'nın tepkisine neden oldu. Avrupa Birliği, İsrail'den geri adım atmasını istedi, "Yerleşimler gayrimeşrudur" dedi. Beyaz Saray da İsrail'in gayrimeşru yerleşimlerinin barışa zarar verdiğini belirtti.
İsrail'in, Filistin'i işgal planları kapsamında Batı Şeria'da 450 konutluk yeni yerleşim inşası kararı, hem Avrupa Birliği hem de Amerika'da tepkiyle karşılandı. 

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, yerleşim planları "gayrimeşrudur" denildi ve İsrail'in geri adım atması istendi. Açıklamada, yerleşim planı uygulanırsa, iki devleti çözümün tehlikeye gireceği ve barışa engel olacağı vurgulandı. 

Amerika'dan da benzer bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, "İsrail Yerleşimlerin gayrimeşru olduğuna ve iki devletli bir neticeye ulaşılması hedefine zarar verdiğine inanıyoruz" dedi.

İsrail'in yerleşim planları konusunda kaygılı olduklarını belirten Earnest, "Bu, gerilimleri daha da kızıştıracak ve İsrail'i uluslararası alanda daha da yalnızlaştıracak" diye konuştu.

İsrail'e karşı bir hamle de Lübnan'dan geldi. Lübnan, ülkenin güney sınırına önceki gün düzenlediği saldırılar nedeniyle İsrail'i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet etti. Lübnan, Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nden 1 askerin ölümüne yol açan saldırı hakkında da soruşturma açılmasını istedi. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar