banner864

İşte Yemen'de son durum 28 Mart 2015, 11:57

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları askeri noktaları vurdu. Saldırılarda 20 Husi'nin hayatını kaybettiği öğrenildi. Çok sayıda sivil can kayıpları da yaşandı. Husilerin de bir savaş uçağını düşürdüğü ve pilotu rehin aldığını belirtiliyor
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'e yönelik hava saldırılarında başkent Sana'daki askeri üsler hedef aldındı.

Saldırılarda, Daylami askeri üssü, 1'inci zırhlı tümen, havacılık tugayları karargahı, havacılık fakültesindeki uçaksavarlar, silah depoları ve özel kuvvetler karargahı vuruldu. Saldırılardan dolayı alevlerin yükseldiği başkentin elektirikleri kesildi. Saldırılarda, Sana'nın kuzeyindeki büyük bir balistik füze deposunun da vurulduğunu bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı'nın aktardığına göre koalisyona ait bir savaş uçağı Kızıldeniz üzerinde uçuş yaparken arızalandı. Pilotların paraşütle atlayarak kurtulduğu belirtildi.

Husilerin de Sana yakınlarındaki Hatariş bölgesinde koalisyona ait bir savaş uçağını düşürdüğü iddia edildi. Uçağın, uçaksavar ateşiyle vurulduğu pilotun da 'hayatta olduğunu ve rehin alındığını' iddia edildi.

Akşam saatlerinde Yemen'den bir patlama haberi daha geldi. Yemen'in güneyindeki Aden kentinde orduya ait "en büyük" silah depolarından birinde patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle çevrede bulunan evlerde yaşayanlar arasında ölü ve yaralılar olduğu belirtildi. Halk olay üzerine bölgeyi terk etmeye başladı.

Saldırılarda şimdiye kadar 20 Husi'nin hayatını kaybettiği öğrenildi. Bombardıman da onlarca sivil hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. İran saldırılarda yaralananları ülkesinde tedavi edebileceğini açıkladı. Ülkeye tıbbi yardım ve doktor göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Saldırıların yoğunlaşmasının ardından Yemen'deki yabancı diplomatlar da tahliye edildi. Tahliye edilen diplomat sayısının 86 olduğu ve Cidde'deki Kral Faysal Deniz Üssü'ne götürüldükleri öğrenildi.

Saldırılar sırasında Riyad'a kaçan ve ülkesini bombalayan Suudi Arabistan'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Mansur Hadi, Arap Birliği Zirvesi için Mısır'a gitti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder