banner864

İsveç Hükümeti'nden diasporayı kızdıran karar 29 Nisan 2015, 17:41

İsveç hükümeti, 1915 ile ilgili soykırım iddialarının yanı sıra Süryaniler hakkında parlamentoda alınan kararları rafa kaldırdı. İsveç hükümeti, bağımsız bir kurulun yapacağı araştırma sonrası hareket etme kararı aldı.
İsveç hükümeti, İsveç parlamentosunda 5 yıl önce kabul edilen 1915 iddialarıyla ilgili kararını rafa kaldırdı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Erik Boman yaptığı açıklamada, 1915 iddialarının bağımsız bir kurul tarafından araştırılmasından sonra çıkan sonuca göre hareket edeceklerini belirtti.

Bakanlık olarak konuyla ilgili bir çalışma başlattıklarını ifade eden sözcü, araştırma bitmeden kimsenin bir beklentiye girmemesi gerektiğini vurguladı.

100 yıl önce yaşanmış bir trajedi için araştırma yapılmadan parlamento kararı ile bir ülkenin "soykırım uyguladığının ilan edilemeyeceğini" ifade eden Boman, uzman tarihçilerin detaylı araştırmasından sonra karara varılacağını kaydetti.

İsveç hükümetinin 2010 yılında parlamentoda 1 oy farkla kabyul edilen kararını rafa kaldırması, Ermeni ve Süryani lobilerinde tepkiyle karşılandı. 

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar

celal kemal balkar :

5 yıl sonrada olsa haatsından dönen iseveç devletine ve halkına soznuz saygılarım ile

Vatanım :

tesekkurler isvec nihayet aklı başında bir karar geldi avrupadan umariz digerleri de ayni yolda ilerler bir ulkenin tarihine tarihciler ve o tarihteki ulkelerin arsivleri karar verir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar