İsveç'te birlik için kadınlar kolları sıvadı! 18 Mayıs 2015, 10:12

İsveç'te bir ilk yaşandı. İsveç Türk Kadınlar Federasyonu bütün Türk örgütlerini ve basın temsilcilerini bir araya getirerek "İsveç'te Türkler neden birlikte hareket edemiyorlar?" sorusunu tartıştı. Toplantıya Türkiye'nin İsveç Büyükelçisi Kaya Türkmen ile Azerbaycan İsveç Büyükelçisi Adish Mammadov da katıldılar.
16 Mayıs Cumartesi günü Stockholm'de bir ilk yaşandı ve İsveç Türk Kadınlar Federasyonu bütün Türk sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek Türklerin İsveç'te neden birlk ve beraberlik içinde davranamadığını masaya yatırdı.

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu, Azerbaycan Federasyonu, İsveç Türk Federasyonu, İsveç Türk Gençlik Federasyonu, Umut Vakfı, Tiyatro Derneği, Türkmeneli Federasyonu, Kulu Dayanışma Vakfı, Avrupalı Kululular Derneği, İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, Türk Alevi Ocağı, X-Cons, Fenerbahçe Futbol Klubü, AKP ve Vatan Partisi Temsilcileri ve İşadamlarının katıldığı toplantıda Türklerin en önemli sorunlarda bile bir araya gelememelerinin nedenleri tartışıldı. Fikir alışverişinde bulunuldu. Öneriler sunuldu. Türkiye İsveç Büyükelçisi Kaya Türkmen ve Azerbaycan İsveç Büyükelçisi Adish Mammadov da bu toplantıdan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Konuşmacıların ortak görüşü tüm örgütlerin kendilerine özgü çalışmalarının yanısıra ulusal sorunlar sözkonusu olduğunda birleşebilmeleri gerektiği şeklindeydi.

Bunun için bir "eşgüdüm komitesi", "bilgilendirme birimi", "loby grubu", "üst kurul" gibi bir kurul ile iletişim konusundaki sorunun giderilmesi önerildi. Ortak haberleşme ağımızın eksikliğine dikkat çekildi ve ortak bir elektronik posta grubu oluşturulması istendi. Ayrıca bir takvim oluşturularak toplumumuz için önemli günlerde birlikte etkinlikler düzenlenmesinin önemi üzerinde duruldu.

Sözde soykırım yalanına karşı birlikte davranmamız, bu konuda çalışmalar yaparak gelecek kuşakları bilinçlendirmemiz ve muhakkak birlikte tepki vermemiz gerektiğinin altı çizildi.
Önümüzdeki seçimlerde muhakkak herkesin oy kullanma konusunda bilinçlendirilmesi ve oy kullanmaya katılımın gerekliliği üzerinde konuşuldu.

Türk Kadınlar Federasyonu Başkanı Hatice Toklucu, bu toplantıların daha büyük salonlarda ve daha çok katılımcıyla devam edeceğini ve İsveç'te yaşayan Türk toplumunun bütün sorunlarının bu toplantılarda tek tek ele alınarak hep birlikte çözümler aranacağını belirtti. Bu toplantıların sürdürülmesi dilekleriyle toplantı sona erdi.

Haber - Fotoğraf: Süreyya Gürgün

ulusalkanal.com.tr


 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar