banner864

Kaptan tutuklandı 19 Nisan 2014, 13:14

Güney Kore'de iki gün önce batan ve çok sayıda öğrencinin ölümüne neden olan kazada gemiyi ilk terk edenler arasında yer alan geminin kaptanı Lee Jon-Seok tutuklandı. 2 mürettebat için de yakalama emri çıkarıldı.
Güney Kore’de 8 farklı dalgıç ekibi, hala kayıp olan çoğu öğrenci yaklaşık 260 kişiye ulaşmaya çalışıyor.

Ancak geminin tamamen batmasından bu yana, herhangi bir yolcu kurtarılabilmiş değil. Ayrıca 28 kişinin öldüğü kazada 179 kişi ise kurtarıldı.

Kaza sonrası başlatılan soruşturma kapsamında kaptan ve iki mürettebatın kazadan sorumlu oldukları belirlendi. Bu kişiler hakkında yakalama emri çıkartıldı.

Kaptan Lee Jon-Seok’un yaptığı açıklamada, “Rotayla ilgili talimat verdim, ben kamarama geçtikten sonra kaza gerçekleşti.” diyerek kaza anını şöyle anlattı: Akıntı çok güçlüydü ve okyanus suyu fazlasıyla soğuktu. Eğer yolcular bu durumda izinsiz bir şekilde gemiyi terk ederlerse ‘can yeleği’ giysin yada giymesinler, insanların zor durumda kalacaklarını düşündüm" dedi.

Ayrıca “Sewol” adlı feribotun kaptanı Lee Jon-Seok, geminin battığı sırada kurtarma ekibinin olay yerine gelmediğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder