banner864

'Kara harekâtı' sinyali: Asker göndeririz 17 Eylül 2014, 11:43

Amerikan ordusunun Irak'ta hava saldırıları, peşmergenin ilerleyişini hızlandırdı. ABD uçakları IŞİD mevzilerini bombalarken, Barzani'nin peşmergeleri de Musul'a doğru ilerliyor. Amerikan Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ise hava operasyonlarının etkili olmaması halinde "kara harekatı" sinyali verdi. Ortadoğu'da saldırı planlarının masaya yatırıldığı esnada Kongre salonunda bulunan Amerikalı yurttaşlar ve sivil toplum örgütü üyeleri ise "savaşa hayır" sloganları attı.
Amerika vurdu, peşmerge güçlendi. Amerika'nın Irak'taki hava operasyonları, Barzani'ye bağlı peşmerge güçlerinin Musul yönündeki ilerleyişinin önünü açtı.

Amerikan uçaklarının bombardımanıyla eşzamanlı olarak peşmerge Musul'un Hazır cephesini ve birçok köyü ele geçirdi. Peşmergenin Karakuş ve Bartulla ilçelerini de IŞİD'den geri almak için Amerika'nın desteğiyle Musul'un doğusuna saldırılar düzenlediği kaydedildi.

Öte yandan Amerikan Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak'taki operasyonlarla ilgili bilgi vermek üzere Kongre karşısına çıktı. Dempsey, Irak'ta kara harekâtına geçilebileceğinin sinyallerini verdi.

Amerikan Genelkurmay Başkanı, IŞİD'e karşı hava bombardımanı stratejisinin beklenen başarıyı sağlayamaması halinde, bölgeye asker göndermek üzere Başkan Obama'yla görüşeceğini söyledi.

Dempsey'nin ardından ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel da Kongre üyelerine seslendi. Türkiye'nin operasyonlardaki rolü hakkında konuşan Hagel, "Türkiye bizimle birlikte çalışıyor ve çalışmaya devam edecek" dedi.

Amerika'nın yeni savaş planlarını dillendiren Hagel'ın konuşmasıysa beklenmedik bir eylemle kesildi.

Kongre oturumuna giren Amerikalı yurttaşlar ve savaş karşıtı bir sivil toplum örgütünün üyeleri, "Savaşa hayır" sloganları atmaya başladı. "IŞİD ve ABD daha fazla terör demek", "Obama'nın savaşını desteklemeyin" yazılı pankartlar taşıyan yurttaşlar polis zoruyla salondan çıkarıldı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder