Kedileri ensesinden tutup kaldırmak yasak! 26 Kasım 2014, 09:54

Norveç Sağlık Bakanlığı hayvan hakları konusunda yeni bir genelge yayınladı. Kurallara uymayanlara para cezaları verilecek ve haklarında dava açılabilecek.
Norveç Sağlık Bakanlığı hayvan hakları konusunda yeni bir genelge yayınladı. Kurallara uymayanlara para cezaları verilecek ve haklarında dava açılabilecek.

Yayınlanan genelgedeki kurallara göre köpek sahipleri köpeklerini günde en az 3 kez gezdirecek, kedi sahipleri kedilerini ensesinden tutarak kaldıramayacak. Ev hayvanı besleyenlerin daha iyi kontrol ve denetimi Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi tarafından sağlanacak.

Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ole Fjetland: “Norveç olarak hayvan haklarını en iyi şekilde koruyan ülke olmak istiyoruz.” dedi. Ole Fjetland, kurallara uymayan hayvan sahiplerinin para cezası alabileceklerini haklarında suç duyurusunda bulunulması durumunda da dava açılabileceğini söyledi.

Genelgede yer alan kurallardan bazıları şöyle:

Kediler vurulmayacak, dövülmeyecek, ensesinden, derisinden veya kuyruğundan tutulmayacak, evde yalnız bırakılıp seyahate çıkılmayacak. Köpeklerin çok küçük alanlarda bulunması önlenecek. Bulunduğu yer köpeğin kendi büyüklüğünden daha büyük, ayağa kalkıp yatabilecek, dolaşabilecek büyüklükte olacak. Her zaman içinde su dolu bir kabı olacak, günde en az üç kez gezdirilecek. DHA
Etiketler

Yorumlar

mdd :

tabiki her hayvan katliamını kınayacağız. bende kedi besliyorum ve kediler gerçekten ense derisinden tutulmaması gerekir. anne kedi yavrularını taşırken ense derilerinden değil üstten boynunun tamamını kavrayarak yavrularını zedelemeyecek biçimde tutar ve taşır.

Peyman Boyer :

norveçliler önce balina ve fok yavrusu katliamlarını durdursunlar. kediler enselerindeki deriden tutulup kaldırılır. ne canı acır-ne de rahatsız olur. yöntemi budur. anneleri bile onları böyle taşır. bu kararı alan norveçli yetkililerin hayvanlar hakkında ne kadar bilgisiz ve cahil olduklarını dünyaya ilan ettiler..!

ali ala :

cnup aytepe obur tarafa gidince gorursun gerekli mi gereksizmi hayvan haklari..

Serpil :

hayvana, insana, doğaya, saygılı olmak. medeniyet işte. fıtratlarinda var.

Alexandrette31 :

Buna medeniyet denir.

CENAP AYTEPE :

ülkeler ne hale geldi̇ ama ne derler ..kel başa şi̇mşi̇r tarak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar