banner864

Kıbrıs'ta taviz skandalı 13 Mart 2014, 16:23

Kıbrıs'ta aniden başlatılan müzakerelerde Türk tarafının taviz verdiği ortaya çıktı. Türk ve Rum müzakerecilerin Ankara ve Atina'da yaptığı çapraz görüşmelerde Türk müzakereci Kudret Özersay'ın KKTC pasaportunun kabul edilmediği öğrenildi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rum Kesimi arasında aniden başlayan müzakerelerde bir skandal ortaya çıktı.

Ulusal Kanal'ın ulaştığı bilgiye göre, Türk ve Rum müzakerecilerin Atina ve Ankara'daki çapraz görüşmelerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportu krizi yaşandı.

Atina'ya gitmesi gereken Türk Müzakereci Kudret Özersay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportuyla Yunanistan'a kabul edilmedi. Türk ve Yunan yetkililer arasında pasaport krizi meydana geldi. Bunun üzerine Ankara devreye girdi ve Özersay Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla Yunanistan'a kabul edildi.

Görüşmeler için Ankara'ya gelen Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ise Avrupa Birliği pasaportu ile Türkiye'ye giriş yaptı ve hiçbir sorun yaşanmadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı kaynakları, bu olayı "skandal bir taviz" olarak değerlendirdi. Ulusal Kanal'a bilgi veren kaynaklar, Yunanistan'ın KKTC'yi tanımayan tavrına boyun eğildiğine dikkat çekti.

Amerikan politikalarına yön veren eski diplomatlar Morton Abramovitz ve Eric Edelman, geçtiğimiz yıl sonunda bir rapor yazarak, Kıbrıs'ta çözümün altyapısının oluştuğunu iddia etmişti. Abramovitz ve Edelman, 2004'te reddedilen Annan Planı'nın yeniden gündeme getirilebileceğini belirtmiş ve müzakereler aniden başlamıştı. 

Haber: Emrah Taştan

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

HASAN SORUŞ :

bravo bi̇ze helal olsun bu müzakerelerden sonra ayni kosova gi̇bi̇ olduğumuz zaman bakalim vatan di̇ye bi̇r şey kalacakmi rum hayranlarida kina yakarlar heralde uyanin artik uyanin

Taner Şah :

Buradan , nur içinde yatsın, Arif hoca'dan bir mesaj uçuruyorum. O gideceği yeri bilir.

Aygun doratli :

Meger kimlerle baris yapmaya calisiyormusuz. Madem ki KKTC pasaportuzu kabul etmeyip TC pasportunu kabul ediyorlar bizi turkiyenin vatamdasi sayiyorlar. Oyle ise kibrisin taksimini ve bizim de turkiyenin bir parcasi olmamizi istediklerini anlamamiz gerekmez mi? Ne dersiniz?

M.yemenici :

1878 0smanli kıbrıs ın tümünü ingilize satti.1974 Ecevit, nur icinde yatsin bir kısmını geri aldı.2014 erdogan kalanı burdaki isbirlikcileri ile satiyir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar