banner864

Komşu paketi onayladı 14 Ağustos 2015, 19:26

Uluslararası kredi kuruluşlarının 86 milyon Euro’luk kurtarma paketi Yunanistan parlamentosunda onaylandı. Tasarıya Syrizia’dan 32 milletvekili “Hayır” oyu verdi. Syriza’daki çatlak üzerine Başbakan Alexis Çipras hükümeti güven oylamasına götüreceklerini açıkladı. Paketin Euro bölgesi ülkelerinde de onaylanması gerekiyor.
 Yunanistan Euro Bölgesi’nin 86 milyon Euro’luk kurtarma paketini parlamentoda onayladı.
Sabah saatlerine kadar süren tartışmalar sonucu tasarı 11 çekimser, 64 hayır’a karşılık 222 evet oyuyla kabul edildi.

Oylamada Syrizia 32 milletvekiliyle fire verdi. “Hayır” oyu verenler arasında hükümetin bir önceki Maliye Bakanı Yannis Varufakis ve Meclis Başkanı Zoi Konstantopul da yer aldı.

Meclis'teki desteğin azalması üzerine Başbakan Aleksis Çipras, 20 Ağustos’ta hükümeti güvenoyuna götüreceklerini açıkladı.

Paketin yürürlüğe girmesi için ise Euro bölgesi ülkelerinin parlamentolarında onaylanması gerekiyor. Euro Bölgesi liderleri geçtiğimiz ay Atina'ya üçüncü kurtarma paketi verme konusunda anlaşma sağlamıştı. 

Paket çeşitli ürünlerde vergilendirmelerin arttırılması, özelleştirmeler için özel bir fon oluşturulması ve sosyal haklarda köklü değişiklikler getiriyor.Komşu paketi onayladı paylaşan: ulusalkanal ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar