banner864

Komşuda erken seçim sinyali 12 Haziran 2014, 10:57

Bulgaristan'da Hak veÖzgürlükler Partisi (HOH) lideri Lütfi Mestan, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanishev ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Her iki lider de yaptıkları açıklamalarda erken seçime gidilmesinden yana olduklarını belirtti.
HOH Genel Baskanı Lütfi Mestan koalisyon hükümetinin gidişatının ülkeye zarar vereceğini ve oluşan ortamın görev süresinin tamamlanmasına müsade etmediğini savunarak üç altarnatif sundu: Hükümet 2015 Ekim'e kadar devam edecek ve yerel seçimlerle beraber genel seçimler de yapılacak; diğer iki seçenek ise, önümüzdeki yıl bu aylarda ya da bu yılın sonuna kadar seçimlerin yapılması. Mestan parti olarak üçüncü seçeneği,en mantıklıseçenek olarak benimsediklerini belirtti. Mestan Bulgaristan'da atılacak her adımda Brüksel'e danışılması gerektiğini de dile getirdi.

BSP Lideri Sergey Stashinev ise oy kullanımının zorunlu hale getirilmesi halinde erken seçim konusunda HOH ile hemfikir olduklarını ve seçime hazır olduklarını söyledi. Stashinev "Koalisyon hükümeti kurulurken, her Bulgar vatandaşının yararına olacak bir görev dağılımıiçin çalıştık. Biz parti olarak ülkemizde ekonomi ve demokrasinin gelişmesi için çalıştık ve çalışacağız. Partimiz hükümet içerisindeki etkisiyle tüccarlara KDV iadesi olamasını sağlamış ve bu kısa sürede az da olsa tüccarın nefes almasını sağlamıştır. Fakat mevcut hükümette yer alan diğer partiler halkın yararına olabilecek köklü reformların yapılmasına engel oluyorlar. Bizler bundan sonra ekonomide toplumun tamamının nefes almasını sağlayacak adımlar atmaya calışacak ve demokrasinin de ülkede tamamen hakim olmasını sağlayacağız. HOH’un erken seçimisteği bizim için bir sürpriz oldu. Fakat HOH'un bu kararından anlıyoruz ki halktan ayrı ülke yönetilemeyeceğini bizim dışımızda anlayanlar da var. Ülkede hükümetin kim olduğu değil, hükümetin halk için neler yaptığı önemlidir." dedi.

Deniz Büstani /Sofya
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder