banner864

Kongrede İran mesajı: Uygulanacak yeni yaptırımlar diplomasinin çökmesine neden olur" 21 Ocak 2015, 15:41

ABD Başkanı Barack Obama, her yıl geleneksel olarak yapılan "Birliğin durumu" konuşmasında hem iç hem de dış kamuoyuna önemli mesajlar verdi. Obama, kongredeki konuşmasında "İran'a yaptırımlar diplomasinin çökmesine neden olur" dedi. Suriye devletini hedef göstermedi. ABD'nin 50 yıldır Küba'ya uyguladığı ambargoların da işe yaramadığını belirtti.
 ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi’nde yaptığı geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında, ABD'nin dış politikasına dair önemli mesajlar verdi.
Obama'nın konuşmasında en dikkat çeken bölüm İran'a yaptırımlar konusu oldu. Amerikan Başkanı, İran'a uygulanacak yeni yaptırımların diplomasinin çökmesine ve Tahran'ın nükleer programına yeniden başlamasına neden olacağını belirtti. Obama, "Bu mantıklı değil. Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidini içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim." dedi.

Obama, başkanlığının altıncı yılında yaptığı konuşmada, Suriye Devletini hedef göstermedi. Küba’ya yönelik başlatılan diplomatik girişimlere ilişkin "Küba’da kullanım süresi dolmuş bir politikayı sona erdiriyoruz." sözleri salondan en çok alkış alan bölümler oldu. Obama, ABD'nin 50 yıldır uyguladığı politikanın işe yaramadığını belirtti.

Yahudi karşıtlığını reddettiklerini ifade edece Obama, "Bu yüzden müslümanların saldırgan bir biçimde tektipleştirilmesini reddediyoruz" diye konuştu.

IŞİD'e yönelik yetki tasarısının Kongre'den geçmesini isteyenh Obama, "ilk cevap olarak ordumuzu kullandığımızda, gereksiz ihtilafların içine çekilme riski yaşarız" dedi. Orta Doğu'da yeni bir kara savaşına sürüklenmek yerine, Arap ülkelerini de içeren geniş bir koalisyona liderlik ettiklerini anlattı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder