banner864

Kosovalı bisiklet sevdalıları ilkbahara 'merhaba' dedi 22 Mart 2015, 10:40

Kosovalı bisiklet sevdalıları ilkbaharın gelişi vesilesiyle başkent Priştine’de buluştu. “Bisiklet Sürmeye Teşvik Etmek Girişimi” tarafından düzenlenen organizasyon ile Kosovalı bisikletçiler ilkbahara 'merhaba' dedi.
 Bisiklete gönül veren yüzlerce Kosovalı, Priştine’nin İskender Bey Meydanı'nda toplanarak, ilkbaharın gelişini sembolik bir şekilde kutladı. Meydanda buluşan bisikletçiler şehirde tur atarak, tekrar turun başlangıç noktası olan meydana geri döndü. İlkbaharın ilk gününde hüküm süren güneşli hava bisikletçilerin yüzünü güldürdü. Etkinliğin amacının, bisiklet kullanımını ve bisiklet sürmeyi alışkanlık haline getirmeye teşvik etmek olduğuna dikkat çeken organizyon temsilcileri, başkent Priştine’de daha büyük sayıda bisikletçi görmeyi arzuladıklarını ifade ettiler.
Etkinliğin organizatörlerinden Kushtrim Gojani, ilkbaharın, bisklet sürmek için çok uygun bir mevsim olması nedeniyle, ilkbaharın ilk gününde toplanarak, bisiklet sürmeye teşvik etmeye çalıştıklarını belirtti. Goyani, altyapının zayıf olmasına karşın, bu organizasyon ile insanlara bisikleti sevdirmeyi arzuladıklarını kaydetti.
Türkiye’den Kosova’ya 6 yıl önce gelen Esma Bunjaku, ilkbaharın ilk gününde başlatılan bu girişimin son derece isabetli olduğunu belirterek, “Topluma yararlı olan bir girişim söz konusu. Bisiklet sürmek sağlığa yararlı, bisiklet havayı kirletmiyor ve ev ekonomisine yardımcı oluyor” dedi.
Organizasyonun en yaşlı katılımcısı 61 yaşındaki Nuhi Kryeziu, bisikletleriyle ilkbaharı karşılamak için toplanan gençleri desteklemek için etkinliğe katıldığını belirterek, vatandaşların daha çok bisiklet sürmeleri konusunda bilinçlendirmeyi arzuladıklarını kaydetti.İlkbaharda Kosova’da bisikletçiler tarafından farklı etkinliklerin düzenleneceği duyuruldu. Bisikletçiler, altyapının standartlara uygun şekilde yapılmasına da dikkat çekeceklerini açıkladı.
ERCAN KASAP
PRİŞTİNE
Etiketler

Yorum Gönder