banner864

Kriz masaya yatırıldı 02 Şubat 2014, 10:38

Lavrov, Ukrayna'da AB ve ABD'nin açıkça kışkırtma yaptığını ve Neo Nazi çetelerini desteklediğini vurguladı. Şiddetli protestoları savunan Batı'nın çifte standart uyguladığını belirtti.
Ukrayna'nın geleceği Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda öfkeli sözlü atışmalara neden oldu. Her yıl siyasi, diplomatik ve askeri liderlerin, askeri ve siyasal gelişmeleri ve ilişkileri değerlendirmek üzere bir araya geldiği konferansta, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, "Ukrayna'nın geleceği AB'ye bağlıdır" derken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Ukrayna'nın demokrasi için verdiği savaşımı desteklediklerini" söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Ukrayna'daki şiddetli protestoları savunanların çifte standart uyguladığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Ukrayna'ya seçim yapmasının dayatıldığını ve Moskova'nın bunun bir parçası olmayacağını" söyledi. Lavrov, "Sokaklarda şiddetli protesto eylemlerini kışkırtmanın, demokrasiyi teşvik etmekle ne ilişkisi var? Hükümet binalarını işgal eden, polise saldıran ve ırkçı, Yahudi aleyhtarı ve Nazi sloganları atanlar, neden kınanmıyor? Kendi ülkelerinde yasaları çiğneyenleri derhal ağır şekilde cezalandıran Avrupalı politikacılar, Ukrayna'da bu tür eylemleri niye yüreklendiriyor? " diye sordu.

Kerry Ukrayna'ya yaptırımı doğruladı
Avrupa Konseyi Başkanı Van Rompuy ise AB'nin Ukrayna'ya daha yakın ilişki kurulması önerisine değindi ve "Teklif hala ortada. Zamanın bizim lehimize olduğunu da biliyoruz. Ukrayna'nın geleceği Avrupa Birliği'ne aittir." dedi. Ardından ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Orta ve Doğu Avrupa'nın birçok bölgesiyle Balkanlar'da rahatsızlık veren eğilimler"den söz etti. John Kerry, "Yurttaşların istekleri, bir kez daha, yolsuzluklara adları karışan, oligarşik yönetimlerin çıkarları altında eziliyor. Para ile siyasi muhalefet ve farklı düşünceler susturuluyor; siyasetçiler satın alınıyor ve yargının bağımsızlığı zayıflatılıyor." dedi.
Ukraynalıların büyük çoğunluğunun güvenli ve refah içindeki bir ülkede özgürce yaşamak istediğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, Ukrayna halkının bu emellerini gerçekleştirmelerine destek sağlayacak ortaklarla ilişki kurabilmek için savaşım verdiğini belirtti. Kerry, Moskova'ya da açıkça eleştiri yönelterek, "Ukraynalıların geleceği tek bir ülkeyle ilişkili olmak zorunda değildir ve buna zorlanmamalıdırlar." dedi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin dün, Arseniy Yatsenyuk, eski boksör-yeni politikacı Vitali Kliçko, milletvekili Petro Poroşenko ve pop yıldızı Ruslana Lyzhicko'nun da aralarında bulundu Ukrayna muhalefetinden tanınmış isimlerle bir araya geldi. Bu arada Beyaz Saray, Kongre ile, Ukrayna'ya yaptırım uygulanması olasılığının görüşüldüğünü doğruladı.

'ABD Şam'a ültimatom veremez'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’yi Suriye’ye kimyasal silahsızlandırma ültimatomunu vermemeye çağırdıklarını açıkladı. ITAR-TASS haber ajansına göre Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Lavrov, Suriye’nin iç muhalefetinin “ülkelerinin kaderini belirleme sürecine katılmak istediklerini” söyledi.
Lavrov, “Rusya tek başına hiçbir şey yapamaz, ABD de yapamaz, ancak birlikte başarabilir. Sabırlı ve tutarlı olmak gerekir.” dedi. Rus diplomat, bu bağlamda Suriye’deki Filistinli mülteci kampı Yarmuk’un kuşatılmasının kaldırıldığını hatırlattı. Bakan, mevcut durumu ültimatom durumuna dönüştürmemek gerektiğini de sözlerine ekledi.

Aydınlık

Yorumlar

VATAN SAGOLSUN :

abd'nin amaci ukraynaya ab yolu acmak veya demokrasi getirmek degil--amaci ucuz ve duzenli enerji yollarini acmaktir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder