Libya'ya operasyon 15 Haziran 2015, 18:06

ABD savaş uçakları Libya'nın doğusunu bombaladı. Pentogan'dan yapılan açıklamada bombalamada El Kaide liderlerinden Muhtar Belmuhtar'ı hedef alındığını açıkladı.
Amerika Birleşik Devletleri, 2011 Kaddafi operasyonları sonrasında Libya'ya ilk kez bir operasyon düzenledi. 5 yıl sonra düzenlenen hava operasyonun hedefi, El-Kaide liderlerinden olan Muhtar Belmuhtar.

Amerikan savaş uçaklarının hedefi Bingazi'nin yaklaşık 160 kilometre batısındaki Ecdebiye'de bir çiftlikti. Belmuhtar ve militanlarına ait karargah ve muhimmat depoları bombalandı.

Pentagon Sözcüsü Steve Warren'in operasyona hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, hedefin El Kaide'ye bağlı Murabitun Örgütü'nün harekat lideri Muhtar Belmuhtar olduğunu belirttildi.

Warre'in açıklamasında Belmuhtar'ın yakalandığı ya da öldürüldüğüne ilişkin bir bilgi verilmedi, "operasyonun sonucunu değerlendirmeyi sürdürüyoruz " denildi. Ancak Libya'daki Tobruk Hükümeti, operasyonda El Kaide'nin eski üst düzey militanı Muhtar Belmuhtar'ın öldürüldüğünü belirtti.

Amerikan operasyonunun gerekçesi Belmuhtar'ın 2013'te Cezayir'de bir doğalgaz tesisine düzenlediği saldırı. Bu saldırıda aralarında üç ABD'linin de bulunduğu 38 kişi ölmüştü.
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar